Четвртак, 24.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа
ТЕМА НЕДЕЉЕ: ПРОМЕНЕ НА ТРЖИШТУ НЕКРЕТНИНА

У Загребу и на приморју цене у облацима

Некретнине могу куповати и странци, па је тржиште у задње време дословно подивљало. Хрватска је по скупоћи станова у врху ЕУ
(Pixabay)

Специјално за „Политику”

Загреб – Раст цена станова у Хрватској коначно успорава, али то је слаба утеха свима који се спремају на куповину, ако погледамо податак да је просечна цена стамбеног квадрата у Загребу порасла за готово 50 одсто у односу на 2021. годину.

Најгора ситуација је у Загребу, Истри и Далмацији, где су цене отишле у небо. Станове могу куповати и странци, па је тржиште у задње време дословно подивљало. Хрватска је у самом врху у Европској унији када је раст цена стамбених квадрата у питању.

Највећи раст десио се на почетку руске агресије на Украјину, када су порасле цене енергената и грађевинског материјала, а свему је придонела и инфлација.

Влада тражи начина да се дивљање цена заустави, јер је куповина некретнина за многе у Хрватској постала немогућа мисија. Пре неколико дана у влади је одржан састанак с представницима грађевинског сектора на тему цена и приуштивости становања, након којег је председник Управе грађевинског предузећа „Радник” Мирко Хабијанец изјавио да би цене стамбених квадрата могле бити ниже, и то доста:

„Ако је цена градње између 1.500 и 1.900 евра, а увек се рачунало да је градња била око 70–80 посто укупне цене, онда она у коначној рачуници не би требала бити нпр. 4.000 евра по квадрату.”

Проблем је што цену „надувају” шпекуланти и трговци и сви они који имају вишка новца, тако да у Загребу има новоградњи на бољим локацијама у којима се цене пењу и до 10.000 евра.

У задњем кварталу прошле године цене стамбених квадрата су у односу на треће тромесечје биле за 1,4 одсто више, што је нешто спорији раст од 2,4 посто, колико су цене расле у трећем у односу на други квартал.

Министар грађевине, просторног уређења и државне имовине Бранко Бачић најавио је да ће влада повећати понуду станова на тржишту, и то градећи нове станове, али и активацијом празних станова у државном власништву, каквим има на хиљаде. Премијер Пленковић најавио је обнову 2.000 станова и програм приуштивог најма у који улази 9.000 стамбених јединица.

Просечна цена квадрата у Хрватској у прошлој години износила је око 2.400 евра, док су Загрепчани почетком ове године плаћали у просеку од 2.300 до 2.600 евра.

Један од разлога раста цена у Загребу је и туризам који је порастао у протеклих пар година, па су изузетно на цени мањи станови у ширем центру града.

Занимљиво је да се скупљи и већи станови, према подацима трговаца некретнинама, чешће купују властитим средствима, док се јефтинији станови купују на кредит, што говори о великој социјалној диференцијацији хрватских грађана.

У последње време појавио се и феномен гомилања празних станова у престоници Хрватске, у којем вишак зарађеног новца у туризму троше власници апартмана на мору.

Углавном, многим младим породицама никада није било теже доћи до прве некретнине. Нпр. требало би да млади становник Дубровника с просечном платом од 1.100 евра 30 посто своје зараде издваја идућих 66 година да би отплатио стан величине 50 квадрата, јер је просечна цена квадрата у Дубровнику чак 5.238 евра.

Док млади муку муче како доћи до прве некретнине, па је чест случају да се и по три генерације гурају у становима од око 70 квадрата, они најскупљи станови на најбољим локацијама први се продају. Немогућност стицања прве некретнине, инфлација, ниске плате и корупција, неки су од најважнијих разлога због којих многи млади одлазе да живе изван граница Хрватске. Можда ће због тога центри далматинских градова у којима су станове покуповали странци зјапити празни изван летњег периода, што је феномен који мучи бројна летовалишта на Медитерану.

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.