Недеља, 20.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Немамо довољно домова за старе

(Pixabay)

У последњих десетак година Србија је добила сасвим нови изглед. Гради се на све стране, ничу нове болнице, школе, вртићи, мостови... Међутим, кад је реч о изградњи домова за стара лица, државни органи се не могу похвалити да су на овом плану постигнути значајни резултати. То потврђује и податак да су у последњим деценијама у Србији изграђена само два државна дома за старе – у Новом Пазару и Ваљеву, и то захваљујући донацијама Јапана.

Током седамдесетих и осамдесетих година прошлог века, изграђен је 41 дом за стара лица, што је мало имајући у виду потребе, које су из године у годину све веће. У самом Београду тренутно постоје само четири дома у власништву државе и око 160 приватних, у којима је смештено око 19.000 корисника – 10.000 у приватним и 9.000 у државним установама.

Иако на целој територији Србије има 277 домова, њихов капацитет је толики да нису ни приближно у стању да под свој кров приме све већи број старих особа. Како године пролазе, све су веће потребе за отварањем нових домова за стара и изнемогла лица, поготово када се зна да ће 2040. године готово четвртина становника Србије бити старија од 65 година. Зато не би било наодмет да се надлежни позабаве овим проблемом, како би се у сваком граду изградио бар по један дом за старе и изнемогле. Тако би се стало на пут нелегалним домовима, којих је, нажалост, превише. Зар нам недавни случај у дому за старе у београдској општини Барајево, где су корисници страдали у пожару, не говори да се овом проблему мора посветити знатно више пажње?

Нису само повећање пензија, упућивање у бање на бесплатну рехабилитацију или додела ваучера брига државе о старим лицима, већ би много значила и изградња домова за старе и изнемогле.

Мирослав Тодоровић,

Београд/ Призрен

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.