Недеља, 20.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Друштвени станови и држава маћеха

(Pixabay)

Правник Радмило Лечић у писму објављеном 10. марта у рубрици Међу нама неаргументовано покушава да побије мој став и предлог да држава (70 одсто) и добитници тзв. друштвених станова (30 одсто) треба да компензују финансијере који нису имали привилегију да их добију као ови потоњи. Такође, симптоматично је и запањујуће што сматра да већина платилаца-губитника „у овом 21. веку не могу да се ослободе тог одбаченог наслеђа”. За њега би случај када неко некоме завуче руку у џеп и узме новчаник био солидарност (а не крађа)? А у нашем случају је била законска обавеза завршена крађом.

У ствари, држава намерно није назначила да ће за две, три године престати обавеза (трајала 33 године) издвајања четири одсто од бруто прихода запослених за стамбену изградњу и да ће онима који не добију стан рефундирати уложена средства у року од петнаест или двадесет година. Одиграла је до краја сурову Понцијеву шему (као Дафина и Језда) од које је мањина профитирала, а већина бесправно изгубила (без обештећења), док је у случају Дафине и Језде држава поступила фер и 15 година враћала новац, што је доказ да су те приватне банке били државни пројекат. Не стоји ауторово паушално мишљење да „сиромашнији део нашег друштва осим тих станова ничим више не располаже”. Пошто су се неки добитници преселили у мање станове, остваривши велику добит, или их, на пример, издавали по, у просеку, 200 евра месечно, укупан износ за 33 године је 80.000 евра. О продаји да не причамо (данас је зарада 50.000 до 500.000 евра) – јер откуд већ три деценије оволико станова на продају када је само половина била у приватном власништву? Можда су их неки продавали да заметну траг (злу не требало)?

Господин Лечић намерно врши замену теза бркајући добијање плацева и јефтиних кредита за градњу са законском обавезом узимања стамбеног доприноса (која се није могла избећи јер је постојала Служба друштвеног књиговодства, коју је, нажалост, ДОС укинуо из разлога за осуду, која је изостала.

Староримски правник Улпијан је пре 18 векова формулисао три основна постулата права: поштено живети, не повредити другога, свакоме давати оно што му припада. У нашем случају трећи постулат је неоправдано изостао: држава вешто и непотребно (за сада) избегава рефундацију (рецимо следећих 15 година), а добитници станова (и њихови потомци) игноришу (за сада) своју и правну и моралну обавезу. Нажалост, тиха и резигнирана већина је (за сада) скоро помирена с неправдом која јој је нанета.

Сматрам да је неопходно да се правна држава (путем новоосноване агенције за рефундацију) коначно одазове и врши једну од својих функција због које и постоји – да увек једнакоправно третира грађане (закон је једнак за све). Због тога је неопходно да држава и добитници тзв. друштвених станова (или њихови наследници) солидарно обештете финансијере као што су они „солидарно” (натерани законом) издвајали новац за њихову изградњу.

Др Драган С. Вујновић,

Београд

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Neptun
1)Већини оних који су добили станове још много мањи број година је одбијано од примања. 2)Добар део је добио тзв. друштвене станове у наследство, а не само приватне. Ово важио и за оне који су отишли у инострантсво.
Земунац
Имате само једну неисправну премису у свом закључивању. Онај ко је добио стан није био даље искључен из солидарног давања за станоградњу. И њему је, као и свима другима, даље настављано са одбијањем од плате за стамбену изградњу. Што се тиче тога одакле толико станова за продају, па један део се и даље гради, а други су добијени као наследство или су остали када су власници отишли у иностранство трбухом за крухом. На крају ја сам један од оних који чека на поврат средстава за стамбену изградњу.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.