САД: У преговорима са Ираном постигнут веома добар напредак
РИМ – Сједињене Америчке Државе и Иран постигле су веома добар напредак у директним и индиректним разговорима о споразуму о иранском нукрлеарном програму вођеним данас у Риму и планирају да се 26. априла поново састану, изјавио је данас изјавио је неименовани амерички званичник.
Званичник је рекао да су специјални изасланик америчког председника Доналда Трампа, Стив Виткоф и ирански министар спољних послова Абас Арагчи током преговора две стране у Риму имали директан разговор, пренео је АП.
Арагчи је изјавио да је посредном састанку са Виткофом у Риму, чија је тема била постизање споразума о нуклеарном програму Техерана, присуствовао и генерални директор Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) Рафаел Гроси.
Арагчи је за иранску државну агенцију ИРНА рекао да је присуство Гросија састанку било "корисно", али да он није узео учешће у преговорима, који још нису стигли у фазу "у којој постоји потреба за тим".
"Природно је да ће агенција играти важну улогу у потенцијалном споразуму, јер одговорност за верификацију и праћење иранских нуклеарних обавеза лежи на агенцији и ми такође не прихватамо друге субјекте за верификацију", истакао је Арагчи.
Он је казао и да ће експерти Ирана и Сједињених Америчких Држава почети да се састају како би разговарали о детаљима могућег споразума о нуклеарном програму Техерана.
Арагчи је у изјави иранској телевизији рекао да ће се експерти две земље састати у Оману, пре него што се он и Виткоф поново састану у тој земљи 26. априла, пренео је АП.
"Разговори су вођени у конструктивном окружењу и могу да кажем да напредују. Овог пута смо успели да постигнемо боље разумевање о својеврсним принципима и циљевима", истакао је Арагчи.
Ирански званичници описали су данашње разговоре са представницима САД у Риму као индиректне, попут оних који су одржани прошлог викенда у Мускату, у Оману, са оманским министром иностраних послова Бадром ал Бусаидијем који је посредовао између две делегације, које су биле у различитим просторијама.
Министарство спољних послова Омана, које је и данас посредовало у преговорима, саопштило је да су до сада одржани састанци представника САД и Ирана у Мускату и Риму "довели до договора да се пређе на следећу фазу преговора ради постизања поштеног, трајног и обавезујућег споразума који гарантује Ирану статус ненуклеарног наоружања и потпуно укидање санкција уз очување његовог права да развија нуклеарну енергију за мирољубиву употребу и сврхе", преноси Танјуг.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


