Уторак, 24.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Коме смета екавица у Будви

Ученици Сари Булатовић оспорено право да се јавно изражава на свом матерњем језику
Фото Н.Ђурић

Од нашег дописника

Подгорица – Да језичка дискриминација већ деценијама не напушта институције власти, није никаква вест, али да је она све присутнија у црногорском образовном систему требало би да буде информација од прворазредног значаја, не само за Црну Гору већ и за десетине домаћих и међународних невладиних организација које се наводно боре против свих видова дискриминације – па и језичке.

Како је то у Будви осетила и једна од најбољих ученица Средње мешовите школе „Данило Киш”, Сара Булатовић, говори недавни случај. Нашој редакцији обратила се одборница у Скупштини општине Будва (ДНП–ЗБЦГ) и портпаролка Демократске народне партије мр Јована Тодоровић, у нади да ће заштитити не само језик већ и ученицу Сару.

„Сара се суочила са неприхватљивим обликом дискриминације због начина на који говори и пише – јер користи екавицу. Недавно је позвана да отвори фестивал „Град театар” и да позајми свој глас за уводну беседу, као неко ко је постигао изванредне резултате у беседништву. Ипак, наглашено јој је да, упркос томе што се ради о обичној најави, а не о одломку дела које је писано ијекавицом, не може говорити екавицом, што сматрамо неприхватљивим”, наводи Јована.

„Нажалост, ово није први пут да јој се оваква ситуација дешава, а посебно забрињава то што је у Закону Црне Горе језичка дискриминација јасно дефинисана.”

Ко је заправо Сара Булатовић, ученица којој се оспорава право да се јавно изражава на свом матерњем језику?

„Сара је изванредна ученица која је освојила бројне награде из различитих области, и својом посвећеношћу и талентом представља понос нашег града. Награде су бројне – на Државном такмичењу у беседништву освојила је прво место (2025) и друго место (2024), на такмичењу у организацији УДГ-а прво место (2024), истакла се на Берзи предузетничких идеја (2023), била је првак у рецитовању 2023. године у Беранама, учествовала је на Државном такмичењу из социологије и биологије (2023, 2025), а учествовала је и на Олимпијади из биологије”, каже Јована Тодоровић и детаљно објашњава: „Захваљујући пласману из социологије, квалификовала се за Европско првенство у Македонији (2025). Бави се глумом, била је члан руководства ђачког парламента, учествује у дебати и у школи је препозната као лидер. Постоји још много активности, које се надам да ће имати прилику да представи на додели признања ’Луча’, јер поред свега тога одржава просек 5,00.”

Наша саговорница истиче да је дубоко погађа однос према Сари и да не жели да верује „да се ради о дискриминацији од стране институције, већ сматра да тај проблем долази од појединаца”. Она очекује да ће надлежне институције „препознати озбиљност овог питања и предузети одговарајуће мере како бисмо заштитили права свих наших грађана, укључујући и Сару Булатовић.”

Сара каже да, упркос оваквим појединачним случајевима, „већина наше популације нема језичких баријера”.

„Сматрам да је неприхватљиво да се појединци због личних фрустрација позивају на институције и спроводе репресију по личном нахођењу. Захваљујући породици, школском тиму и пријатељима, веома сам заштићена, али осећам обавезу према онима који то нису да јавно изнесем овај проблем”, поручује Сара. „Не постоје лоши људи, али постоје лоша дела – и ми као друштво морамо санкционисати та (не)дела и не дозволити да метастазирају и упропасте мултикултуралну хармонију којој сви тежимо.”

 

 

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Артур
Evo pet godina križam 31.i 32. pogrešno slovo u udžbenicima mog djeteta.Nije mi teško čak mi pričinjava zadovoljstvo.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.