„Свитање” – спој уметничког надахнућа и природе
„Свитање” – то је назив изложбе пун симболике и поетичности, који је уметница Ана Павловић Кесар, одабрала за представљање слика и скулптура. Својом новом поставком, показала је на који начин се повезују стваралачи импулс и природа.
Буђење, животна радост, елан, промишљање, унутрашњи свет и све оно што нас окружује, утискује се као печат и постаје инспирација за ову ауторку. Она дуже од две деценије има препознатљив пут на домаћој и интернационалној уметничкој сцени. До краја маја публика може да погледа дела ове београдске уметнице у галерији Центра за културу Ковин, у Улици цара Лазара. Овде су изложене слике већег формата од којих је део у форми полиптиха, а израђене су у техници акрил на платну. Место су добиле и скулптуре од метала и камена, које тематски и својом формом, прате идеју изложених радова.
Свитање представља спајање енергија ноћи и дана. Сваки излазак сунца, како каже Ана Павловић Кесар, доноси нове изазове, носи мистичност и неизвесност препуну очекивања.
– На тој празној страници папира свако пише свој роман присуства, свој почетак, где нада и светлост наступају после таме и где доминира просветљење и победа живота. Свитање нам даје шансу да остваримо снове и планове. На путевима који нас воде кроз живот, тежећи ка слободи и миру, сусрећу се различити појмови и прилике, од религије, уметности, културе, политике живота до емоција, субјективних и објективних доживљаја стварности. Даје нам шансу да трагамо за сопственом истином и посветимо се садашњем тренутку, јер је садашњост једини моменат који живимо – навела је уметница Ана Павловић Кесар.
У својој оцени, кустоскиња изложбе Маје Шкаљац Станошевић, историчарка уметности, каже да је Анин ауторски рукопис аутентичан и да се препознаје оригиналност израза, монументалност композиција и јасна мисао. Све ово карактерише богат сликарски опус Ане Павловић Кесар, док су махом апстрактне слике настале као рефлексија њених осећања, промишљања, доживљаја, поимања света и стварности.
– Мотиви на платнима и скулптурама геометријске и лирске апстракције се базирају на елементима из природе и апстрактног света. Круг, као идеални симбол бескраја, јединства, вечности и универзалности, који је вековима био инспирација уметницима, често заузима централно место на сликама које ствара Ана. Концентрични кругови које најчешће бира ауторка Павловић Кесар, представљају светлост, центар света и суштину живота, а називи „Бљесак”, „Круг живота”, „Пролеће”, „Срце”, „Ка суштини” њен су одговор на живот и свет који нас окружује. Боје (плава, жута, зелена, ружичаста...) које зналачки, тендециозно и вешто користи попримају симболику емотивних стања којим ауторка жели да изрази тренутно расположење и стање свог духа – истакла је кустоскиња и историчарка уметности Маја Шкаљац Станошевић. Према њеним речима, други сегмент поставке чине платна ванвременске духовне енергије („Свитање”, „Хоризонт”, „Магнет”, „Шума”, „Сусрети”, „Зелена прича”...) која емитују етеричну и мистичну атмосферу.
– Суптилни преливи тонова, смела линеарна игра хоризонтала, вертикала и дијагонала, побуђују присност сугеришући вибрантну илузију кретања. Триптих „Тактилна кутија” је вишеслојно интригантан. Ти тајанствени простори сугестивно нас увлаче у себе. У жељи за проналажењем ширих и нових изражајних могућности, познавајући законе и тајне сликарства, Ана нам је отворила невидљиве портале „кутија”, а свако од нас може да изабере, како ће се одазвати на њен позив. Да ли ћемо пружити корак ка том празном простору и осетити шта нам он нуди или ћемо остати изван његове величине и моћи, плашећи се тескобе која нас можда тако чека. Делом поставке („Присутан”, „ Корак ближе”, „Корак по корак”, „Разлаз”, „Близу”) на којој се осећа присуство човека, Ана Павловић Кесар шаље нам скривене поруке. Отисци стопа који стоје или се крећу у различитим правцима преносе нам приче и судбине људи са којима се уметница сусретала у различитим околностима. Водећи интимни дијалог са собом, уметница се често налазила на животним и професионалним раскршћима и у складу са својим карактером и погледом на будућност бирала путеве којима жели да ходи – истакла је кустоскиња изложбе Маја Шкаљац Станошевић и закључила да се преплитање и прожимање ликовне и примењене уметности огледају у скулптурама („ Круг живота”, „Сусрети”...) које су савршени пандан сликама. Испитивање 3D форме и изражајних могућности материјала су нови изазови које је уметница Павловић Кесар поставила себи са жељом да се и на наредним поставкама поиграва са формама, материјалима и вајарским техникама, остајући доследна свом ликовном рукопису и сензибилитету.
Утиске о делима Ане Павловић Кесар, са поклоницима уметности поделио је и уредника изложбе Милан Живковић, наглашавајући да слика сачињена од линија и боје, ослобођена било какве везе са реалношћу даје нам непоновљиву прилику да у мислима створимо јединствену реалност базирану на нашем искуству, машти, сећању, тренутној емоцији...
– Иако се на овим сликама могу препознати разне ствари, од ока до космичких портала, мислим да је најбоље потпуно се препустити имагинацији уметнице, без потребе за препознавањем облика и потрагом за неком познатом формом (што људи обично раде), и дозволити оку да нашу свест пошаље на једно веома занимљиво, ново и непознато путовање. Ауторка нам ставља на располагање разне портале, и осим малих смерница оличених у називу дела, нема конкретног „упутства за употребу”, тако да свако може да доживи оно што мисли да је исправно. Једина порука, свима који буду уживали у овим сликама, јесте да их треба полако читати, а не летимично посматрати, супротно тренутно популарном начину примања информација који траје неколико секунди. Отворите очи и коначно раскрчите пут између свести и срца – поручио је уредник изложбе Милан Живковић.
Публика ће, судећи према интересовању за слике и скулптуре Ане Павловић Кесар, у „Свитању” пронаћи многе одговоре и надахнуће за нека нова делања и разумевање света.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.