Среда, 18.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Оживели ђачке успомене после шест деценија

Добро се сећају среде 6. септембра 1961. године, првог дана у школи у селу Јабланица код Градишке
(Фото М. Пилиповић)

Специјално за „Политику”

Градишка – Бранко Бјеловук и његов школски друг Мирко Буковица сели су недавно у исту, ђачку клупу, коју су, у селу Јабланица испод Просаре, делили од 1961. до 1965. године. Животни путеви одвели су их на различите стране. Бранко је студирао у Ријеци и већи део радног века био средњошколски професор. Мирко је завршио индустријску школу. Педесет година био је у Аустрији. Прошле године вратио се у родни крај. Није одолео успоменама и зову завичаја. Сада су обојица пензионери. Живе у Градишци и оживљавају успомене из детињства у родном селу.

„Веома сам узбуђен, срце ми лупа а руке се тресу. После толико година ушао сам у своју школу, у своју учионицу и сео у клупу са школским другом. Ни са њим се дуго нисам видео”, сетно је испричао Мирко Буковица.

Сачувао је и школску успомену, фотографију насталу на крају школовања у родном селу. Њега и Бранка сада су дочекале две младе учитељице, Драгана Суботић и Бојана Буловић. Оне имају шесторо ученика, а у време Мирковог и Бранковог ђаковања у Јабланици је било неупоредиво више школараца.

„У нашем разреду, било је 29 ученика а у целој школи стотињак. Наша учитељица била је Нада Милић из Краљева. Она је на фотографији коју и сада чувам. Њен супруг Јосип Милић, пореклом са острва Шолта, такође је био учитељ у нашој школи”, подсећа Бранко Бјеловук.

У Јабланици и другим селима испод Просаре било је много деце а школе тесне за све њих. Зато је увек мањкало клупа и столица.

„Ја сам осамнаести потомак мога оца Павла. Он је у браку са мојом мајком стекао нас петорицу синова, а из првог брака имао је још 13 деце. Сви смо радили, били вредни, делили што смо имали, учили и борили се за свој животни пут”, испричао је Бранко Бјеловук о својој многочланој породици.

Љубазне учитељице услужиле су бивше ученике соковима и колачима. Пажљиво су их слушале поредећи садашње време са давнашњим којег се Мирко и Бранко сећају. Учитељицу Наду су волели, поштовали, сваку њену реч пажљиво слушали.

„Био сам заљубљен у своју учитељицу, али на посебан начин. За мене је она била божанство, лепа, стасита, чисте и уредне гардеробе... Све на њој је мирисало. Наше мајке, сеоске жене, радиле су на њиви, бринуле о бројним породицама, рано устајале а касно ишле на починак, поцепане обуће, одеће, са српом на рамену”, открио је Мирко своју ђачку тајну, чувану у сећању дуже од шест деценија.

Учитељици су за Дан жена, уочи празника или на крају школске године, доносили букете пољског цвећа, мирисне гранчице багрема, трешње или бора. Бранко и Мирко, као и њихови вршњаци из Јабланице, пешачили су у школу. После наставе код куће су чували стоку, уносили дрво за огрев, помагали у њивским пословима, сакупљали шљиве и друго воће, радили заједно са родитељима...

„Мој отац је оштрио косу, за себе и за мене. Заједно са њим косио сам жито и траву. У то време деца су много радила и опет стизала да науче школске лекције, да буду узорни и вредни, да изуче високе школе”, памти Бранко Бјеловук своје детињство.

Он и Мирко сећају се, као да је јуче било, првог дана у школи. Била је среда 6. септембар 1961. године.

„Заједно са свим школским чудима, којих смо се плашили, од којих смо зазирали, била је ова рачунаљка, поред улазних врата. И сада је она на истом месту заједно са школским звоном, на коњској потковици”, каже Мирко, опхрван снажним емоцијама, у клупи коју загледа, пипка, задиже, чуди се да га је сачекала, на истом месту, у његовој учионици коју је годинама чувао у мислима као најлепшу фотографију детињства.

„Растанак са школом, са учитељицом коју смо бескрајно волели, а никада после нисмо сазнали где је отишла и куда је живот однео, био је емотиван. Некако у ово време, пре 60 година, отишли смо из села. Плашили смо се неизвесности у вишим разредима осмолетке у Подградцима, нове средине, непознатих ђака и наставника. Пешачили смо 12 километара у једном правцу, бежали од сеоских паса, плашили се мрака и шуме, непознатих путева и људи које смо сретали”, описује Мирко Буковица време које му се сада, у његовој учионици, напречац вратило у мисли, па и постало некако ближе, а догађаји свежији.

Сусрет некадашњих и садашњих ученика

У школи у Јабланици Бранко и Мирко затекли су шесторо ученика. Они су управо завршили наставу и запутили се кући. У првом и другом разреду нема ученика. Трећи похађају Теодора Гојковић, Кристина Лукић и Марко Чекић. У четвртом су Давид и Далибор Бјеловук, а у петом Бојан Лукић. Наредне школске године у клупе првог разреда сешће троје ученика, а у више разреде и друго село отићи ће једно. Тиме ће број ученика у школи у Јабланици бити повећан на осам. То овде буди наду да школско звоно неће утихнути.

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.