Пети дан блокаде новосадског суда
Нови Сад – Зграда правосуђа у Новом Саду јуче је била блокирана пети дан откако су се ту прошлог четвртка окупили побуњени студенти, опозиција и грађани, са захтевом да из притвора буде пуштено шесторо новосадских активиста. Окупљенима су се обраћали студенти-редари који су поновили раније речено – да ће у зграду суда пустити све оне запослене који раде на том случају.
„Ми као студенти гарантујемо безбедан улазак у зграду људима који су надлежни за овај случај како би могли да га реше и како би могли да једном донесу, надамо се, правду. Ми се одавде не повлачимо, не идемо нигде, докле год правда не буде задовољена. Ту смо, чекамо вас”, поручио је преко мегафона студент-редар.
Објекат је обезбеђивала полиција и Жандармерија, у мањем броју него раније, а учесници блокаде су стајали или седели на стиропорима пред главним и споредним улазима, у улицама Сутјеска и Радничка. Део Сутјеске је био блокиран и у тој улици су разапете две тенде, снабдевене водом за пиће, храном, јастуцима, стиропором. Још једна тенда је на тротоару у Радничкој, а донете су и флашице физиолошког раствора. Инцидената, у тренутку овог извештавања, није било.
Две девојке са кишобранима селе су пред дворишну капију на коју иначе улазе полицијска возила и „марице”. Ипак, једно полицијско возило је пропуштено да изађе из тог дворишта. Ту на огради закачен је транспарент „Рачунајте на НС”, као и натпис „Корупција убија”.
Осумњичена шесторка притворена је више од 60 дана, а међу њима је професорка социологије Марија Васић, која је у четвртак пребачена у београдску Специјалну затворску болницу после дводневног штрајка глађу и жеђу. Њен син Милан Чанак рекао је јуче испред новосадског суда да „од четвртка имамо тачно нула информација о Марији”.
Браниоци осумњичених уложили су жалбе на продужење притвора, који по одлуци суда може трајати до 12. јуна, и тражили су да Виши и Апелациони суд у Новом Саду хитно поступају. До јучерашњег дана нису добили никакав одговор, рекао је новинарима адвокат Жељко Кочић, бранилац двојице притворених активиста – Срђана Ђурића и Лада Јововића. Зато ће предузети, по речима овог адвоката, даље кораке у обраћању институцијама, а најпре заштитнику грађана.
У притвору се такође налазе Младен Цвијетић, Давор Стефановић, сви активисти Покрета слободних грађана, као и Лазар Динић из неформалне студентске организације Став.
Више јавно тужилаштво у Новом Саду поднело је 12. маја Вишем суду оптужни предлог којим се осумњичени, њих укупно 12, терете за кривично дело у вези са позивањем на насилну промену уставног уређења. Преосталих шесторо, по наводима тужилаштва, налази се у бекству и није доступно државним органима.
Шесторка из притвора ухапшена је дан уочи студентског протеста 15. марта у Београду, након што је у медијима објављен аудио-снимак разговора у којем се наводно планирао упад у институције.
Поводом блокаде правосудних институција, јуче су се заједничким саопштењем јавности обратили Апелациони и Виши суд у Новом Саду. Ова два суда навела су да је због блокада у потпуности онемогућен рад свих правосудних органа смештених у згради у Сутјеској улици: Апелационог, Вишег, Основног и Привредног суда, као и Апелационог, Вишег и Основног тужилаштво.
– Обавештавамо јавност да су наведени судови и тужилаштва спречени да поступају у предметима из своје надлежности, па тако и у свим хитним и притворским предметима.
С обзиром на то да учесници у блокади позивају Виши и Апелациони суд у Новом Саду да у законском року одлуче о жалбама на одлуку суда о продужењу притвора за шест окривљених лица, обавештавамо јавност да због блокаде зграде правосудних органа, жалбе које браниоци најављују да су поднели електронским путем, нису могле бити примљене у суд – наводи се у саопштењу.
Електронски поднета жалба, пише даље, сматра се примљеном у суду, у моменту када подносилац жалбе прими потврду о пријему. С обзиром на то да управа суда услед блокаде није могла да потврди пријем електронског поднеска, сматра се да електронски поднесак није послат.
– Све док траје блокада рада суда, сви грађани су онемогућени у остваривању Уставом и законима загарантованих права, па тако и сва ухапшена лица. Суд може да одлучује само у предметима у којима се одлучује по службеној дужности (одлуке о контроли притвора), док је онемогућен рад у свим предметима по иницијативи, жалбама или поднесцима странака у поступку. Селективно одлучивање, односно одлучивање по жалбама само у одређеном предмету, представљало би кршење уставног права на једнаку заштиту права пред судовима – саопштили су судови.
Због свега наведеног, судови апелују на све да се одмах омогући безбедан и несметан улазак у зграду правосудних органа и рад свим судијама, тужиоцима, запосленима и странкама како би судови и тужилаштва могли да поступају у предметима.
Вујић: Правда се не спроводи по „списку жеља”
Министар правде Ненад Вујић изјавио је јуче да се правда не спроводи „по списку жеља” и истакао да је крајње недопустиво да се преко друштвених мрежа одлучује ко од судија, именом и презименом, може да уђе у судску зграду.
– Такво понашање представља недопустив притисак на правосуђе, кршење начела поделе власти и директно угрожава независност судијске функције – рекао је Вујић, пренео је Танјуг.
Он је указао да ни јавност нити било која група нема право да одређује ко може, а ко не може да врши правосудну функцију, јер се на тај начин нарушава не само интегритет појединачних судија већ и поверење у цео систем, саопштено је из Министарства правде.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.