Utorak, 24.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Peti dan blokade novosadskog suda

Sve dok traje blokada rada suda, svi građani su onemogućeni u ostvarivanju Ustavom i zakonima zagarantovanih prava, pa tako i sva uhapšena lica, saopšteno je iz Apelacionog i Višeg suda
(Фото: С. Ковачевић)

Novi Sad – Zgrada pravosuđa u Novom Sadu juče je bila blokirana peti dan otkako su se tu prošlog četvrtka okupili pobunjeni studenti, opozicija i građani, sa zahtevom da iz pritvora bude pušteno šestoro novosadskih aktivista. Okupljenima su se obraćali studenti-redari koji su ponovili ranije rečeno – da će u zgradu suda pustiti sve one zaposlene koji rade na tom slučaju.

„Mi kao studenti garantujemo bezbedan ulazak u zgradu ljudima koji su nadležni za ovaj slučaj kako bi mogli da ga reše i kako bi mogli da jednom donesu, nadamo se, pravdu. Mi se odavde ne povlačimo, ne idemo nigde, dokle god pravda ne bude zadovoljena. Tu smo, čekamo vas”, poručio je preko megafona student-redar.

Objekat je obezbeđivala policija i Žandarmerija, u manjem broju nego ranije, a učesnici blokade su stajali ili sedeli na stiroporima pred glavnim i sporednim ulazima, u ulicama Sutjeska i Radnička. Deo Sutjeske je bio blokiran i u toj ulici su razapete dve tende, snabdevene vodom za piće, hranom, jastucima, stiroporom. Još jedna tenda je na trotoaru u Radničkoj, a donete su i flašice fiziološkog rastvora. Incidenata, u trenutku ovog izveštavanja, nije bilo.

Dve devojke sa kišobranima sele su pred dvorišnu kapiju na koju inače ulaze policijska vozila i „marice”. Ipak, jedno policijsko vozilo je propušteno da izađe iz tog dvorišta. Tu na ogradi zakačen je transparent „Računajte na NS”, kao i natpis „Korupcija ubija”.

Osumnjičena šestorka pritvorena je više od 60 dana, a među njima je profesorka sociologije Marija Vasić, koja je u četvrtak prebačena u beogradsku Specijalnu zatvorsku bolnicu posle dvodnevnog štrajka glađu i žeđu. Njen sin Milan Čanak rekao je juče ispred novosadskog suda da „od četvrtka imamo tačno nula informacija o Mariji”.

Branioci osumnjičenih uložili su žalbe na produženje pritvora, koji po odluci suda može trajati do 12. juna, i tražili su da Viši i Apelacioni sud u Novom Sadu hitno postupaju. Do jučerašnjeg dana nisu dobili nikakav odgovor, rekao je novinarima advokat Željko Kočić, branilac dvojice pritvorenih aktivista – Srđana Đurića i Lada Jovovića. Zato će preduzeti, po rečima ovog advokata, dalje korake u obraćanju institucijama, a najpre zaštitniku građana.

U pritvoru se takođe nalaze Mladen Cvijetić, Davor Stefanović, svi aktivisti Pokreta slobodnih građana, kao i Lazar Dinić iz neformalne studentske organizacije Stav.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podnelo je 12. maja Višem sudu optužni predlog kojim se osumnjičeni, njih ukupno 12, terete za krivično delo u vezi sa pozivanjem na nasilnu promenu ustavnog uređenja. Preostalih šestoro, po navodima tužilaštva, nalazi se u bekstvu i nije dostupno državnim organima.

Šestorka iz pritvora uhapšena je dan uoči studentskog protesta 15. marta u Beogradu, nakon što je u medijima objavljen audio-snimak razgovora u kojem se navodno planirao upad u institucije.

Povodom blokade pravosudnih institucija, juče su se zajedničkim saopštenjem javnosti obratili Apelacioni i Viši sud u Novom Sadu. Ova dva suda navela su da je zbog blokada u potpunosti onemogućen rad svih pravosudnih organa smeštenih u zgradi u Sutjeskoj ulici: Apelacionog, Višeg, Osnovnog i Privrednog suda, kao i Apelacionog, Višeg i Osnovnog tužilaštvo.

– Obaveštavamo javnost da su navedeni sudovi i tužilaštva sprečeni da postupaju u predmetima iz svoje nadležnosti, pa tako i u svim hitnim i pritvorskim predmetima.

S obzirom na to da učesnici u blokadi pozivaju Viši i Apelacioni sud u Novom Sadu da u zakonskom roku odluče o žalbama na odluku suda o produženju pritvora za šest okrivljenih lica, obaveštavamo javnost da zbog blokade zgrade pravosudnih organa, žalbe koje branioci najavljuju da su podneli elektronskim putem, nisu mogle biti primljene u sud – navodi se u saopštenju.

Elektronski podneta žalba, piše dalje, smatra se primljenom u sudu, u momentu kada podnosilac žalbe primi potvrdu o prijemu. S obzirom na to da uprava suda usled blokade nije mogla da potvrdi prijem elektronskog podneska, smatra se da elektronski podnesak nije poslat.

– Sve dok traje blokada rada suda, svi građani su onemogućeni u ostvarivanju Ustavom i zakonima zagarantovanih prava, pa tako i sva uhapšena lica. Sud može da odlučuje samo u predmetima u kojima se odlučuje po službenoj dužnosti (odluke o kontroli pritvora), dok je onemogućen rad u svim predmetima po inicijativi, žalbama ili podnescima stranaka u postupku. Selektivno odlučivanje, odnosno odlučivanje po žalbama samo u određenom predmetu, predstavljalo bi kršenje ustavnog prava na jednaku zaštitu prava pred sudovima – saopštili su sudovi.

Zbog svega navedenog, sudovi apeluju na sve da se odmah omogući bezbedan i nesmetan ulazak u zgradu pravosudnih organa i rad svim sudijama, tužiocima, zaposlenima i strankama kako bi sudovi i tužilaštva mogli da postupaju u predmetima.

Vujić: Pravda se ne sprovodi po „spisku želja”

Ministar pravde Nenad Vujić izjavio je juče da se pravda ne sprovodi „po spisku želja” i istakao da je krajnje nedopustivo da se preko društvenih mreža odlučuje ko od sudija, imenom i prezimenom, može da uđe u sudsku zgradu.

– Takvo ponašanje predstavlja nedopustiv pritisak na pravosuđe, kršenje načela podele vlasti i direktno ugrožava nezavisnost sudijske funkcije – rekao je Vujić, preneo je Tanjug.

On je ukazao da ni javnost niti bilo koja grupa nema pravo da određuje ko može, a ko ne može da vrši pravosudnu funkciju, jer se na taj način narušava ne samo integritet pojedinačnih sudija već i poverenje u ceo sistem, saopšteno je iz Ministarstva pravde.

 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.