Среда, 15.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Сећање на дванаест бањалучких беба

Тог 22. маја 1992. малим бићима је забрањено право на први удах и право да живе, подсећа председник Републике Српске
Сећање на дванаест бањалучких беба
Положени венци на споменик „Живот” (Фото служба Градске управе Бањалука)

Од нашег сталног дописника

Бањалука – У Бањалуци су јуче обележене 33 године од смрти 12 беба које су у мају и јуну 1992. преминуле у бањалучком Клиничком центру због немогућности допремања кисеоника услед забране ваздушног саобраћаја коју је донео Савет безбедности УН. Прва беба преминула је 22. маја, тринаеста беба преминула је неколико година касније, а само једна је преживела, али са трајним последицама.

„То је национална трагедија српског народа и вечна срамота белосветских моћника чија је рука зла забранила лет спаса за та недужна бића”, рекао је председник Републике Српске Милорад Додик.

Милорад Ђукелић из Мркоњић Града, отац прве преминуле бебе, малог Ненада, присетио се тих дана: „Био сам полумртав када су ми јавили. За 22 дана смршао сам 26 килограма.”

Одлука СБ УН била је смртна пресуда за 12 тек рођених беба које су биле у инкубаторима. „Тог 22. маја 1992. малим бићима је забрањено право на први удах и право да живе”, подсетио је Додик.

Председник Скупштине РС Ненад Стевандић поручио је да не зна да ли ће српски народ дочекати извињење, али да је сигуран да Српска неће поново дочекати да јој било ко на тај начин убија децу и да се неће дозволити да одговорнима прљава савест буде мирна.

Председница Организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила РС Исидора Граорац рекла је да за овај злочин нико није одговарао и подсетила да су се сви оглушили о вапаје породица које су само тражиле повлачење одлуке СБ УН. „Тешко је ове мајке данас утешити, али ми као представници невладиног сектора и наше институције смо ту да свакога ко дође у Бањалуку доведемо на ово место”, истакла је она.

Секретар Удружења „12 звездица” Жељка Тубић рекла је да је страдање беба било највећи мотив тек створеној Војсци Српске да крене у одлучујућу и најчаснију битку. „То је била битка за све нас, битка за пробој коридора. Том историјском битком и победом Војске РС прекинута је агонија у Клиничком центру у Бањалуци и избегнуто још веће страдање. Са овог места сваке године шаљемо поруку свету да се више никада и нигде не деси овакав злочин и да им смрт наших беба буде опомена за све будуће поступке”, додала је Тубићева.

Градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић изјавио је да су овај злочин починиле руке моћника ‒ оних који данас говоре о људским правима.

„И након 33 године слушамо о људским правима и о томе како ми морамо да се понашамо. Оно што посебно боли јесте то што 12 беба није страдало јер није било лека, већ није било тог једног телефонског позива”, истакао је Станивуковић.

Венце и цвеће на Спомен-обележје „Живот” положили су изасланици председника РС, Министарства рада и борачко-инвалидске заштите, Конзулата Србије у Бањалуци, посланици Скупштине РС, представници борачких невладиних организација, учесници марша „12 километара за 12 звездица” из Осјечине код Добоја и други.

На Новом гробљу у Бањалуци претходно је служен парастос и положено цвеће код споменика за 12 бањалучких беба. Свештеник Лазар Балабан рекао је да се увек треба сећати ових беба и помињати их као анђеле божје који су у царству небеском.

 

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.