Sećanje na dvanaest banjalučkih beba
Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka – U Banjaluci su juče obeležene 33 godine od smrti 12 beba koje su u maju i junu 1992. preminule u banjalučkom Kliničkom centru zbog nemogućnosti dopremanja kiseonika usled zabrane vazdušnog saobraćaja koju je doneo Savet bezbednosti UN. Prva beba preminula je 22. maja, trinaesta beba preminula je nekoliko godina kasnije, a samo jedna je preživela, ali sa trajnim posledicama.
„To je nacionalna tragedija srpskog naroda i večna sramota belosvetskih moćnika čija je ruka zla zabranila let spasa za ta nedužna bića”, rekao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Milorad Đukelić iz Mrkonjić Grada, otac prve preminule bebe, malog Nenada, prisetio se tih dana: „Bio sam polumrtav kada su mi javili. Za 22 dana smršao sam 26 kilograma.”
Odluka SB UN bila je smrtna presuda za 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima. „Tog 22. maja 1992. malim bićima je zabranjeno pravo na prvi udah i pravo da žive”, podsetio je Dodik.
Predsednik Skupštine RS Nenad Stevandić poručio je da ne zna da li će srpski narod dočekati izvinjenje, ali da je siguran da Srpska neće ponovo dočekati da joj bilo ko na taj način ubija decu i da se neće dozvoliti da odgovornima prljava savest bude mirna.
Predsednica Organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila RS Isidora Graorac rekla je da za ovaj zločin niko nije odgovarao i podsetila da su se svi oglušili o vapaje porodica koje su samo tražile povlačenje odluke SB UN. „Teško je ove majke danas utešiti, ali mi kao predstavnici nevladinog sektora i naše institucije smo tu da svakoga ko dođe u Banjaluku dovedemo na ovo mesto”, istakla je ona.
Sekretar Udruženja „12 zvezdica” Željka Tubić rekla je da je stradanje beba bilo najveći motiv tek stvorenoj Vojsci Srpske da krene u odlučujuću i najčasniju bitku. „To je bila bitka za sve nas, bitka za proboj koridora. Tom istorijskom bitkom i pobedom Vojske RS prekinuta je agonija u Kliničkom centru u Banjaluci i izbegnuto još veće stradanje. Sa ovog mesta svake godine šaljemo poruku svetu da se više nikada i nigde ne desi ovakav zločin i da im smrt naših beba bude opomena za sve buduće postupke”, dodala je Tubićeva.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković izjavio je da su ovaj zločin počinile ruke moćnika ‒ onih koji danas govore o ljudskim pravima.
„I nakon 33 godine slušamo o ljudskim pravima i o tome kako mi moramo da se ponašamo. Ono što posebno boli jeste to što 12 beba nije stradalo jer nije bilo leka, već nije bilo tog jednog telefonskog poziva”, istakao je Stanivuković.
Vence i cveće na Spomen-obeležje „Život” položili su izaslanici predsednika RS, Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite, Konzulata Srbije u Banjaluci, poslanici Skupštine RS, predstavnici boračkih nevladinih organizacija, učesnici marša „12 kilometara za 12 zvezdica” iz Osječine kod Doboja i drugi.
Na Novom groblju u Banjaluci prethodno je služen parastos i položeno cveće kod spomenika za 12 banjalučkih beba. Sveštenik Lazar Balaban rekao je da se uvek treba sećati ovih beba i pominjati ih kao anđele božje koji su u carstvu nebeskom.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.