Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Раскош „Москвиних” слаткиша

Раскош „Москвиних” слаткиша
Нови слатки специјалитети (Фото Б. Педовић)

Када је Аница Џепина, посластичарка, давне 1974. године по сопственој рецептури умесила торту коју је назвала „москва шнит”, нико није ни помишљао да ће и после три деценије овај слаткиш бити неприкосновени симбол посластичарнице најпознатијег престоничког хотела „Москва”. Мало је гостију овог архитектонског драгуља смештеног у срцу Београда који су успели да одоле слатким ђаконијама које за њих свакодневно спрема око петнаестак мајстора слатког заната. Вештим рукама они су креирали и јуче у сали „Чајковски” представили слатки програм, како се сматра, најчувеније београдске посластичарнице која је добила и специјализовану патисерију. Обогаћену понуду сада красе и панакоте, воћни тарт, чоко-крем, тирамису, чиз-кејк...

– Патисерија, дословно преведено, значи посластичарница. Овај термин се у свету користи како би се представили такозвани, лаганији колачи са мање калорија који су нарочито популарни код млађе генерације. Познате куће слаткиша у Европи ангажују стручњаке специјализоване за ову врсту посластица, а у „Москви” раде искључиво наши људи који су се школовали у земљи и стварају права слатка ремек-дела – објаснила је Бојана Видић, шеф посластичарнице овог престоничког хотела.

Око 100 килограма шећера, 40 килограма чоколаде, 100 јаја и више од 20 литара слатке павлаке дневно преточи се у маштовито украшене колаче и торте чији изглед свакако обећава и укус. Многе су креирали управо мајстори „Москве” и допринели да оне буду саставни део трпезе многих домова. Тако је „москва шнит” постао бренд и неодољиви изазов свакој домаћици.

– Рецепт за ову торту се још усавршава. Сваки шеф посластичарнице допринесе да овај слаткиш буде још укуснији. Пресрећни смо када неко направи бољи „шнит” од нас, али то не полази баш свакоме за руком. Осим прецизности у праћењу рецептуре потребно је и одређеном количином љубави зачинити торту – казала је Видићева и додала да је предност „Московских” мајстора у томе што, за разлику од многих посластичарница широм Европе, користе природне састојке који слаткише чине укуснијим али и много здравијим. На раскошној слаткој трпези уприличеној како би подсетила Београђане да посластице могу и наручити, нашле су се и торте „тути фрути”, „династија”, „чоколадна бомба”, „александар”, „наполеон”...

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.