Недеља, 05.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Европски тунели мали за НАТО тенкове

Европска унија ће уложити најмање 17 милијарди евра у модернизацију и прилагођавање инфраструктуре како би се повећала војна мобилност
Европски тунели мали за НАТО тенкове
EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Ауто-путеви и железничка мрежа Европске уније нису у стању да обезбеде брзо и ефикасно пребацивање војске и војне технике у случају евентуалног сукоба са Русијом, упозорио је европски комесар за саобраћај и туризам Апостолос Цицикостас у интервјуу за Фајненшел тајмс.

Цицикостас је најавио да ће Европска унија уложити најмање 17 милијарди евра у модернизацију и прилагођавање инфраструктуре како би се повећала војна мобилност. Према његовим речима, НАТО тенкови, који могу тежити и до 70 тона, у садашњим условима не би могли да прођу кроз поједине тунеле, а на појединим мостовима би изазвали урушавање.

„Имамо старе мостове које треба обновити, уске које треба проширити, а има и места где мостови уопште не постоје – па их морамо изградити од нуле“, истакао је Цицикостас.

Он је нагласио да је у садашњим условима пребацивање јединица са запада на исток Европе споро и неефикасно – понекад траје недељама, па чак и месецима. То, како је рекао, представља озбиљну рањивост у случају евентуалне кризе на источним границама.

У том циљу, у Бриселу се ради на изради нове стратегије која би омогућила пребацивање трупа у року од неколико сати до највише неколико дана. У плану је модернизација 500 инфраструктурних пројеката, укључујући путеве, мостове и железничке линије, дуж четири главна војна коридора кроз ЕУ. Имена и локације тих пројеката, договорених у сарадњи са НАТО-ом, држе се у тајности из безбедносних разлога.

Подсетимо, у јуну је генерални секретар НАТО-а Марк Руте означио Русију као „главну претњу по Алијансу“, тврдећи да би Москва могла извршити напад до 2030. године.

С друге стране, руски председник Владимир Путин је у интервјуу са америчким новинаром Такером Карлсоном поручио да Русија нема намеру да напада НАТО земље, оценивши такве оптужбе као део западне пропаганде.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Bojsa
Samo napred, prosirenje puteva, mostova, gradnja novih, kopanje tunela, ovo ce trajati najmanje 50 godina, ako ikada, ali je vazno da se prica o planovima i gradjani EU drze u stanju opijenosti!

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.