Субота, 04.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Боцан-Харченко: Пресуда Додику нема везе са правом

Боцан-Харченко: Пресуда Додику нема везе са правом
Александар Боцан-Харченко (Фото А. Васиљевић)

Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко изјавио је да пресуда Суда БиХ председнику Републике Српске Милораду Додику нема везе са правом и донесена је да би Додик био склоњен са политичке сцене, а крајњи циљ је одузимање надлежности и статуса Републике Српске.

Боцан-Харченко је нагласио да Додик деценијама штити статус ентитета и надлежности Републике Српске, што обезбеђује њен опстанак у оквиру БиХ.

Руски амбасадор напоменуо је да у централизованој БиХ српски народ не би имао могућности за преживљавање.

Москва ће наставити релевантне активности на међународном плану, а од пресудног значаја у овим околностима је подршка Београда, рекао је Харченко за "Политику".

Спона Србије и Српске је природна, навео је Боцан Харченко, а Запад жели да је уништи, схватајући да је то најважнији ослонац за Републику Српску.

"Став Москве се потпуно подудара са ставом Београда, то је измишљена одлука која нема никакве везе с правом", рекао је Боцан-Харченко за "Политику", одговарајући на питање да ли Београд и даље може да рачуна на подршку Москве по питању кључних националних изазова, а пре свега када је реч о Косову и Метохији и Републици Српској.

Он је додао да, нажалост, ни након 30 година није постигнут висок ниво помирења и интеграције унутар БиХ.

"Треба да се избегне сукоб и ту нема других опција осим дејтонске БиХ, јер се води прича о централизацији Босне, али у таквој земљи српски народ као мањина не би имао ни право гласа, нити могућности за преживљавање", напоменуо је Боцан-Харченко.

Он је рекао да, што се тиче Косова и Метохије, Приштина наставља и наставиће притисак на Србе, посебно на северу и стално ствара нова жаришта кризе.

Боцан-Харчнеко је нагласио да ће Москва искористити све могућности за подршку Србији.

"Користићемо све могућности које проистичу из чланства Русије у Савету безбедности УН. Уосталом види се да од дијалога Београд – Приштина под окриљем ЕУ нема ништа", констатовао је Боцан-Харченко.

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Svasta!
petar@, Kakve to veze ima ako su ga novinari u interviju pitali da prokomentarise situaciju u Ukrajini i BiH/RS? Usput Rusija je garant ''Dejtona'', a i Srbija ima specijalne veze sa RS (zar ne?) pa je i logicno da svaki ruski zvanicnik ima odgovor na tu temu, a pogotovo zvanicnik koji je aktivan u Srbiji i ''regionu''.
Petar
Ako se ne varam vi ste ambasador u Srbiji a ne u RS?
Rale
@Pasha, Srbija je potpisnik Dejtona, tamo zive Srbi a ovo je matica!

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.