Иванова судбина у „Декади Рома”
Горњи Милановац – Уочи Нове године је житељу ромског насеља Ивану Николићу (25) стигла новогодишња честитка са потписом председника општине Дражимира Марушића. Дан потом, још једна „честитка“ – обавештење да 1. јануара не долази на посао, јер му је истекао уговор о раду на одређено време. До тада је радио као еколошко-комунални редар; био је једини Ром запослен, макар и на одређено време, у некој од служби општинске управе.
– Завршио сам средњу економску школу и положио државни испит потребан за рад у органима државне управе, а првих шест месеци сам овај посао радио волонтерски, добијајући од бироа за запошљавање 6.000 динара месечно. Онда сам, на одређено време, с прекидима, провео на послу још годину. Сад не знам шта ћу ни куда ћу. Супруга Јелена је дијабетичар, живи на инсулину, имамо двогодишње дете и тренутно нам је сав месечни приход 1.700 динара, колико износи дечји додатак – јада нам се Иван.
Наша земља се прикључила „Декади Рома” (2005–2015) која подразумева борбу за образовање, запошљавање и интегрисање припадника овог народа у средину у којој живе. А Ивану се десило, 8. априла прошле године, баш на Међународни дан Рома, да добије отказ пре подне, а да по подне буде враћен на посао интервенцијом тадашњег председника СО Душана Ђуровића. Није било популарно да један Ром остане без посла баш на тај дан.
Иван Николић истиче да је, по систематизацији, предвиђено девет еколошко-комуналних редара, да их је радило седам, а сад је остало шест. Овај податак смо предочили Драгану Вучићевићу, начелнику општинске управе.
– На Иванов однос према послу немам примедбу, али Министарство за локалну самоуправу тражи да смањујемо број запослених. Први на ред су дошли радници на одређено време, а наредних дана уручићемо 20 решења о престанку радног односа запосленима на неодређено време. Имамо 159 радника, што је превише за општину са мање од 50.000 становника – одговор је начелника Вучићевића.
Има ли за младога Рома икакве шансе? Има, каже начелник, пошто ће општина ускоро расписати конкурс за портире у новом Спортском центру. Иван ће се пријавити. Јесте да је то на „дугом и несигурном штапу“, али постоји нада. Уосталом, „Декада је Рома”...
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


