Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Француски све чешћи у српским учионицама

Да ли ће у Београду поново бити отворена француско-српска школа?

По свему судећи, таква жеља постоји и у Француској и у Србији. А томе ће допринети и Споразум о српско-француској сарадњи на унапређивању наставе француског језика у нашој земљи који су недавно у седишту Владе Србије потписали амбасадор Француске у Београду Жан-Франсоа Терал и министар просвете Србије професор др Жарко Обрадовић.

Француско-српска школа постојала је заправо између два светска рата у Београду. Идеја о оснивању такве образовне установе рођена у децембру 1919. године, када је Министарство иностраних дела Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца упутило Министарству просвете Краљевине СХС писмо у којем се наводи да је француска влада вољна да о свом трошку установи француско-српску школу у Београду. Како се наводи у каталогу за изложбу која се ових дана могла видети у Педагошком музеју у Београду, прво је 1925. основано Француско забавиште, а убрзо затим формирана Францсуко-српска школа „Сен Жозеф” која је затворена почетком маја 1941. године. Традицију те школе на неки начин наставља Француска школа у београдском насељу Сењак, али и Основна школа „Владислав Рибникар” и Трећа београдска гимназија у којима постоје двојезична одељења. У њима се настава држи и на француском и на српском језику. У школи на Сењаку учи се по француским плановима и програмима, док се у поменутој осмолетки и гимназији ради по плановима и програмима државе Србије.

После Првог светског рата утицај Француске на Краљевину СХС, а касније Југославије, преовлађивао је у готово свим сегментима друштва – политици, науци, култури, образовању.

По избијању Другог светског рата много тога се изменило. После тог рата у Србији се намеће руски, а убрзо затим превласт преузима енглески језик. Ипак француски, као наставни предмет, није заборављен. И даље је у Србији био популаран. Тако се сада у нашој земљи француски учи у око 600 основних и средњих школа, дакле, у свакој трећој школи. А као први страни језик учи се у 50 школа. Да би се учење француског проширило и интензивирало у нашој земљи недавно је потписан и поменути споразум о унапређењу наставе тог језика код нас. Документом је дефинисан оквир активности на унапређењу наставе француског језика и културе. Предвиђено је и интензивније стручно усавршавање наставника, као и издавање сертификата који су у складу са европским стандардима.

Тај споразум ће допринети и побољшању положаја Србије у Франкофонији – међународној организацији земаља које француски језик користе као национални, службени, језик међународне комуникације или радни. У тој организацији наша земља има статус посматрача од 2005. године. Овај документ је значајан и за Француску која жели да промовише свој језик и противи се унификацији света, залажући се да буде мултикултуралан, а тиме шаренији и богатији.

Коментари8
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.