Зима истиче мане стана
Познато је да грађани Србије током зиме нерадо продају и купују некретнине, пре свега због хладноће и лоших временских услова, али и због великог броја празника и слава. Када се томе дода куповна (не)моћ становништва онда је јасно да нема много интересовања за промет некретнина. Међутим, по проценама људи који се разумеју у грађевинарство, зима је право време за куповину стана јер су све мане видљиве.
Aрхитекте саветују да се стан детаљно погледа, да се прегледа грађа, инсталације и посебно грејање. Упозоравају да простор визуелно може да изгледа одлично, а да буде лошег квалитета. У агенцијама за промет некретнина кажу да је пожељно да потенцијални купац приликом разгледања стана са собом да поведе архитекту или грађевинског инжењера како касније не би дошло до неких непријатних ситуација уколико се, на пример, испостави да има влаге.
– Агенције нису криве уколико продавац прикрије мане у стану. Агент не може баш све да запази. Зато увек сматрамо да је боље да купац не иде сам у разгледање. Стручно лице је добродошло кад треба пазарити некретнину. Наравно, има коректних продаваца који одмах укажу на недостатке. У таквим ситуацијама купац је упознат са правим стањем и на њему је да одлучи шта ће да уради. Често се дешава да продавац реновира стан како би брже нашао пут до купца. Купцу је то сумњиво јер мисли да је стан сређен да би се прикрила лоша изолација, влага и слично. Имали смо на Врачару у понуди стан у коме је била монофазна струја. Стан је коришћен као пословни простор и није било проблема. Међутим, приликом продаје жена којој се стан допао и намеравала је да га купи, приметила је каква је струја у стану. Продавац је, такође, рекао истину. Проблем је отклоњен на обострано задовољство и купопродаја је реализована.
Свим купцима саветујемо да уколико су озбиљно заинтересовани за стан поразговарају са комшијама. Тако, између осталог, могу да открију и какво ће им бити окружење, да ли има буке и слично – каже Мирјана Русић, директорка продаје у агенцији Сан Марко.
И код куповине станова у новоградњи зимски период је право време јер су евентуалне мане лакше уочљиве. Многи купци су имали притужбе на грејање. Наводно у становима постоје радијатори, међутим, нису топли јер нису прикључени на електране. Уколико се стан купује зими оваква ситуација се може избећи јер се може утврдити да ли грејање ради или не. Такође, може се приметити да ли је изолација добра или лоша, да ли кров прокишњава и слично.
Дакле ако сте решили да купите стан не оклевајте. Лоши временски услови помоћи ће вам да видите и оно што је теже уочљиво. И још нешто. Ако не желите да се селите током зиме и не морате. Од договора о купопродаји до усељења обично прође месец, а некад и више дана у зависности од споразума између продавца и купца.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


