Недеља, 12.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ОДЛУКА ВЛАДЕ СРБИЈЕ

Смањене акцизе на гориво за 20 одсто

Одлука важи од данас до 15. априла
Смањене акцизе на гориво за 20 одсто
(Фото EPA/Maxim Shipenkov)

Влада Србије донела је одлуку о привременом смањењу износа акциза на дерифате нафте и то за 20 одсто, а одлука ће се примењивати од данас до 15. априла, речено је Тан‌југу у Министарству финансија.

Из Министарства су навели да је на крају фебруара цена Брент нафте по барелу на светском тржишту била 70,58 долара, а да данас износи 97,6 долара по барелу, што је раст од 38,2 одсто за само две недеље.

Како додају, због раста цена сирове нафте на светском тржишту држава преузима терет на себе и смањује износе акциза на оловни бензин, безоловни бензин, односно бензин и гасна уља или дизел.

Одлука о смањењу акциза донета је на јучерашњој седници Владе Србије.

Пошто ће акцизе бити смањене за 20 одсто, акциза на дизел која је сада 74,04 динара по литру биће смањена на 59,23 динара по литру, што је умањење од 14,81 динар по литру.

Акциза на бензин која је сада 72 динара биће смањена на 57,6 динара по литру, дакле за 14,4 динара по литру.

Из Министарства наводе да када је гас у питању, у подземном складишту „Банатски дворˮ Србија тренутно има 413,5 милиона кубних метара гаса.

У складиштима у Мађарској ускладиштено је 148,5 милиона кубика гаса, а укупно је ускладиштено 562 милиона кубних метара гаса.

Нафте, додају, такође имамо довољно, дизела за 94 дана, бензина за 102 дана, мазута за 158 дана, течног нафтног гаса за 1 дан, керозина за 79 дана, ако НИС продужи лиценцу, преноси Танјуг.

 

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Хајдук Вељко
Похвално.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.