Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Све чешћа узурпација природних богатстава

Све чешћа узурпација природних богатстава
Фото Википедија

Ниш – На југу и југоистоку Србије догађа се много тога незаконитог, a поједини случајеви заслужују место у рубрици „Веровали или не”. Такав је и последњи пример узурпације државне имовине и власништва, откривен у околини Алексинца. У једном селу поред Јужне Мораве, недавно је ухапшен мушкарац јер је противзаконито у приобаљу реке бесправно вадио песак (шљунак и шодер) и неколико година продавао као грађевински материјал. Од тог „бизниса” се прилично обогатио, а онда се толико осилио да је, ни мање ни више, на истој парцели направио своје приватно језеро.

Како је саопштила Информативна служба Полицијске управе МУП-а Србије у Нишу, у сарадњи са Одељењем за сузбијање еколошког криминала Управе криминалне полиције, Републичком водном и пољопривредном инспекцијом, слободе је лишен и задржан у притвору М. С. (31), власник предузетничке радње у Алексинцу јер, истакнуто је, постоји основа сумње да је извршио више кривичних дела – поред осталог, неовлашћено бављење незаконитом делатношћу инедозвољеном производњом, а уз то је и нанео штету животној средини...

За ухапшеног се сумња да је у последње две године без икаквих дозвола надлежних органа и служби експлоатисао минералне сировине – како је наведено, песак и шљунак, и то на обрадивом пољопривредном земљишту на обали Јужне Мораве. Бавећи се еколошким криминалом М. С. је поред локације за ископавања поставио и погон за сепарацију и илегалном продајом стекао противзакониту корист од 87.276.800 динара.

Осим парцеле, коју је уништио вађењем песка, причинио је еколошку штету на површини од чак 23,5 хектара пољопривредног земљишта у приобаљу реке, што је иначе државно власништво, јер је формирао приватно вештачко акумулационо језеро.

Да ухапшени Алексинчанин није једини узурпатор који се обогатио криминалом на штету државе и државног власништва, говори више „случајева” са југа и југоистока Србије. Карактеристичан је пример из околине Власотинца, где је Б. П. из ове варошице преградио реку Јелашницу и направио два вештачка језера за рибњаке. Штета коју је нанео пољопривредним произвођачима повртарских култура низводно од „његових” језера је немерљива. Преграђивањем речног тока сви произвођачи раног поврћа у селима низводно поред реке, две године су били без могућности наводњавања својих башти и засада раног поврћа под пластеницима. Најзанимљивије у свему је то што се сви који се окураже и крену у незакониту експлоатацију песка, али и уносне пратеће послове попут формирања вештачких језера намењених рибњацима или сепарација за прераду шљунка и шодера у који је доста тражен грађевински материјал за изградњу путева, и уопште у грађевинарству, бране једном истом реченицом – знају да је то државно власништво, али, ето, они су се први сетили да је то неискоришћено земљиште поред река и да никога не угрожавају. И да они, као држављани Србије, могу да својатају као своје и оно што је државно.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.