Четвртак, 04.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
Опасна реторика на мрежама

Хрватски професор и Весна Пешић позивају на насиље и ликвидацију председника Србије

Контроверзне поруке на друштвеним мрежама
Хрватски професор и Весна Пешић позивају на насиље и ликвидацију председника Србије
Председник Србије Александар Вучић - ФОТО (Председништво Србије)

На друштвеним мрежама данас су се појавиле изузетно узнемирујуће поруке, а у којима се на недопустив начин призива насиље и политичка ликвидација председника Србије.

Професор историје из Задра, Томислав Хорват, у објави на платформи „Икс“ изнео је низ тешких оптужби на рачун прилика у Србији, али је посебну пажњу изазвао део поруке у којем се на индиректан, али јасан начин алудира на насилни сценарио смене власти. У својој објави, он наводи да председник Србије „неће мирно пасти“, уз оцену да је Србима „једино преостао сценарио Чаушеску“, што је у јавности протумачено као позив на физичку ликвидацију шефа државе.

Оваква реторика, која директно асоцира на насилан крај румунског лидера Николаеа Чаушескуа, представља опасан преседан у јавном простору, посебно имајући у виду да долази од универзитетског професора из региона.

Додатну контроверзу изазвала је и реакција социолошкиње и некадашње политичарке Весне Пешић, која се у коментару на ову објаву сагласила са изнетим ставовима. Она је написала да „избори не постоје“ и да је питање како ће власт бити промењена, уз констатацију да актуелни председник „влада вечно“, што је у јавности оцењено као подршка наративу који подразумева ванинституционалне и насилне методе политичке смене.

Ове објаве изазвале су бурне реакције на друштвеним мрежама, где су бројни корисници указали на опасност овакве реторике и позвали на одговорност због јавног призивања насиља. Посебно је наглашено да политичка борба мора да се води искључиво демократским средствима, а не кроз позиве на ликвидацију и дестабилизацију.

Овакве поруке доприносе додатној радикализацији јавног простора и могу имати озбиљне последице по политичку стабилност и безбедност.

Надлежне институције се за сада нису огласиле поводом ових објава.

Коментари8
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

друга строфа
Југословенска посла... није то наше да бринемо о томе.. Ми треба своја посла да гледамо. Ћирилицом.
Kočić
На друштвеним мрежама данас су се појавиле узнемирујуће поруке а у којима се на недопустив начин призива насиље и политичка ликвидација председника Србије.
Mirjana
Horvat pljuje Tita i Vučića, dva naša najveća državnika.
Teodor
Usled nedostatka argumenata blokaderi pozivaju na nasilje.
Marija
Nijesam očekivala ovakvu gadost od Vesne Pešić. Nekada je bila normalna.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.