Амерички рекорд
Од нашег сталног дописника
Вашингтон, 7.фебруара – Ни филмски „Терминатор” Арнолд Шварценегер не може да рашчисти америчку гужву – иза решетака. Суочен сапренатрпаношћу локалних тамница, калифорнијски гувернер приморан је да затворенике чак – ослобађа пре него што су издржали казну или да их извози у друге савезне државе.
Да би се смањила калифорнијска „ћелијска пренастањеност”, потребно је да се на слободу превремено пусти бар 52.000, једна трећина укупног броја, ухапшеника – управо је закључио скуп тамошњих судија и адвоката. Ни то није довољно – сматра судија Лоренс Карлтон, по чијој је рачуници неопходно да се пусти око 80.000 затвореника, како би се нормализовала ситуација у казненим институцијама.
Адвокати кажњеника подржавају, наравно, такву меру и тврде да би држава ослобађањем уштедела једну од 10 милијарди долара колико годишње издваја за затворску политику. У трошак је урачунат и извоз око 6.000 од вишка робијаша у приватне затворе Аризоне, Мисисипија, Тенесија...
Шири се, уједно, бојазан да „правог решења још нема”. Страхује се нарочито од раста криминала упоредо с повећањем превремених пуштања на слободу, иако су за то кандидати махом осуђеници за лакше деликте.
„Пренапрегнутост капацитета” осећа се и у другим крајевима Америке, чију ситуацију и у овом погледу отежава финансијска криза. Буџети су у великим дефицитима, потребна је штедња, па су предвиђена и кресања затворских издатака, које надлежни већ сматрају недовољним за нарасле потребе.
Затвори су нам пренатрпани,а чувара је недовољно, па је то бомба која само што није експлодирала. Тим речима је Лојд Волас из надлежне организације упозорио законодавце у Алабами да не смањују издвајања за казнионице.
Ситуација је суштински компликована – оштром казненом политиком. Стручњаци кажу да се овде у затвор често иде и за ствари које се у другим земљама не санкционишу.
С таквим приступом Америка је постала светски рекордер по броју затвореника, којих је у њој сада, рачуна се, око 3,3 милиона. Расположиве статистике делују, такорећи, сензационално: Американци чине пет одсто светског становништва,али чак 25 процената глобалне кажњеничке популације. Према прошлогодишњим подацима истраживача Центра „Пју”, овде је сваки стоти одрасли грађанин – затвореник.
Према подацима из 2005, један затвореник је просечно коштао државу 23.876 долара годишње. Оштра казнена политика делује, тако, и као додатно бреме за пореске обвезнике, које чекају и рекордна издвајања за стабилизацију уздрмане економије у чијим тумбањима расте криминал…
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


