Петак, 05.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
Амерички потпредседник

Венс: Иран нас није разумео, прекид ватре се не односи на Либан

Потпредседник ће путовати на преговоре у Исламабад
Венс: Иран нас није разумео, прекид ватре се не односи на Либан
Џеј Ди Венс (фото: EPA/AARON SCHWARTZ / POOL)

Ирански преговарачи мислили су да прекид ватре између Сједињених Америчких Држава и Ирана укључује и Либан, али Вашингтон заправо није пристао на то, изјавио је данас амерички потпредседник Џеј Ди Венс, додајући да је реч о неспоразуму.

"Мислим да је то проистекло из легитимног неспоразума. Мислим да су Иранци сматрали да прекид ватре укључује и Либан, а једноставно није тако", рекао је Венс, преноси Ројтерс. Он је додао да је став САД био да се фокус прекида ватре односи на Иран и америчке савезнике укључујући Израел и државе Персијског залива, али не и Либан. Истакао је да је Израел пристао да покаже уздржаност у Либану, али није изнео више детаља.

"Израелци, колико ја разумем, заправо су понудили да се мало контролишу у Либану, јер желе да се увере да су наши преговори успешни", рекао је потпредседник САД. Венс је навео да ће, случају да Иран прекрши договор, бити озбиљих последица, истичући да Иран треба да "озбиљно" седне за преговарачки сто.

"Држимо јаке карте у рукама и добро ћемо одиграти. Што Иран буде више желео да нам да, више ће Иран добити из преговора. Ако Иран жели да дозволи да ови преговори пропадну због конфликта око Либана, што нема никакве везе са њима и за шта Сједињене Државе никада нису рекле да је део примирја, то је у крајњој линији њихов избор. Мислимо да би то било глупо. Али то је њихов избор", рекао је Венс. Он је истакао да Иран мора да направи "следећи корак", јер амерички председник Доналд Трамп, у супротном, има начине како да настави рат. Навео је да је Иран обећао да ће Ормуски мореуз остати отворен у наредне две недеље примирја.

Амерички потпредседник претходно је рекао да, ако Иранци буду преговарали са САД "у доброј вери", споразум о окончању сукоба може да буде постигнут, а постигнуто примирје је оценио као "крхко". Венс је рекао да су САД биле разочаране Европском унијом по питању Украјине, али да су и мађарски премијер Виктор Орбан и италијанска премијерка Ђорђа Мелони помогли Трамповој администрацији по том питању.

Портпаролка Беле куће Керолајн Ливит раније данас је најавила да ће Венс, заједно са специјалним изасланицима Стивом Виткофом и Џаредом Кушнером путовати у Исламабад на преговоре са иранском страном.

 

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Sremac
Klasino američko laganje i manipulacija!
Koki
vas niko ne razume vec odavno.......
Double tongs
Споразум није практично ни ступио на снагу, а већ су почели да га крше. Један од иранских услова је и прекид напада Израела на Либан.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.