Шведска задржала брод који је путовао из Русије за Шпанију
ИСТАД – Шведска обалска стража задржала је у недељу ујутру теретни брод „Хуи Јуан“, који плови под панамском заставом, због сумње да је посада незаконито испуштала угљену прашину у море, кршећи прописе о заштити животне средине.
Инспекција је извршена по налогу тужилаштва, након што је брод уочен из ваздуха у суботу. Према наводима шведских власти, примећено је како се остаци угља са палубе испирају директно у морску воду. Пловило је тренутно усидрено код обале града Истада.
Јавни тужилац шведске Националне агенције за заштиту животне средине и рада Хокан Андерсон најавио је покретање поступка против капетана брода.
„Обалска стража је ухватила брод како испушта угљену прашину са палубе у море. То представља кршење еколошког кодекса. Намера нам је да испитамо капетана и подигнемо оптужницу. Остаје да се види да ли ће случај бити окончан новчаном или неком другом казном“, изјавио је Андерсон.
Заменик шефа операција Обалске страже Данијел Стенлинг поручио је да ће надлежне службе наставити са појачаним надзором поморског саобраћаја.
„Делујемо како бисмо унапредили безбедност пловидбе и заштиту животне средине. Уколико постоји било каква сумња у понашање пловила, реагујемо у складу са околностима“, нагласио је Стенлинг.
Шведски јавни сервис СВТ наводи да су власти у последње време појачале контроле бродова за које се сумња да су повезани са такозваном „флотом у сенци“ која се доводи у везу са транспортом руске нафте. Међутим, истиче се да задржани брод није танкер и да не превози нафту.
Према подацима са сајтова за праћење пловидбе, „Хуи Јуан“ је 9. априла испловио из руске луке Уст-Луга код Санкт Петербурга, а његов долазак у Шпанију, у луку Лас Палмас, био је планиран за 21. април.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


