Мерц поставио захтев Техерану
БЕРЛИН – Немачки канцелар Фридрих Мерц изјавио је да се Иран мора хитно вратити за преговарачки сто и трајно одустати од свих напора усмерених ка набавци нуклеарног оружја. У поруци објављеној на друштвеним мрежама, канцелар је нагласио да Техеран не сме више да држи регион и цео свет као таоце, захтевајући притом моментално укидање блокаде Ормуског мореуза. Мерц је подвукао да је за међународну стабилност кључно да Техеран престане са даљим претњама и нападима на европске партнере.
Овај оштар дипломатски иступ долази у тренутку озбиљних потреса у немачко-америчким односима. Почетком маја, председник Сједињених Америчких Држава наредио је повлачење 5.000 војника из Немачке, што је потез који је изазвао бројне контроверзе у међународној јавности. Док је Пентагон званично појаснио да је одлука донета након темељног прегледа распореда америчких снага у Европи, медијски извештаји сугеришу да је реч о продубљивању јаза између Вашингтона и његових европских савезника.
Амерички медији овај потез директно повезују са стратешким преусмеравањем снага ка индо-пацифичком региону, али и са личним критикама које је Мерц упутио на рачун Вашингтона. Како наводи агенција Ројтерс, изјава америчког лидера уследила је непосредно након што је немачки канцелар оптужио Сједињене Државе да немају јасну излазну стратегију из сукоба са Ираном, тврдећи чак да је Вашингтон понижен током досадашњег процеса преговора.
Најављено смањење америчког контингента могло би имати далекосежне последице по безбедносну архитектуру Европе. Према војним аналитичарима, овим потезом се озбиљно угрожава раније договорено распоређивање оружја дугог домета на немачкој територији, укључујући и стратешки важне ракете типа „Томахавк”. Тиме се питање иранске нуклеарне претње и будућности трансатлантске сарадње поставља као централни изазов за европску дипломатију у наредном периоду.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


