Понедељак, 29.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Удаде ли ти се онај ђетић

Удаде ли ти се онај ђетић
Илустрација са првог црногорског геј сајта

Подгорица – Црна Гора, „колевка војвода и сердара, мегданџија и јунака”, најмлађа чланица Уједињених нација, нема јавно декларисаних хомосексуалца, али од пре два дана има први црногорски геј сајт. Испоставило се тачним вишегодишње шапутање да у Црној Гори има „хомића”, али није било пара, односно медија око којег ће се окупити.

„Желимо да искористимо ову прилику да се представимо и изразимо своје задовољство што ћемо радити на једном од првих црногорских сајтова посвећених мушкарцима који имају секс са мушкарцима у Црној Гори. Главни циљ овог портала јесте пружање информација, и то информација које ће утицати на знање као и на стварање проактивне средине у којој живимо”, пише у тексту добродошлице првог црногорског геј сајта, уз позив на сарадњу.

Први аутор, потписан као Марко, „Уместо уводника” пише да је геј „популација у Црној Гори реалност, свиђало се или одговарало то некоме или не, и то у земљи која се, чак и без иоле озбиљнијег промишљања на ту тему, може назвати једном од оних у којима је хомосексуалност најтабуизиранија тема у Европи, надам се да нико не очекује да се поредимо са Африком”.

Овај аутор истиче да се у Црној Гори једини позитиван пример огледа у постојању тек неколико кафића, док „само једна политичка партија – Либерална партија ЦГ – има јавно саопштен став да немају ништа против хомосексуалаца у својим редовима”.

„Истини за вољу, и подмладак Демократске партије социјалиста има сличну ставку у свом партијском статуту. Званичних становишта, на ову тему, код најважнијих верских организација на нашим просторима, најбоље да се и не дотичем”, пише Марко. „Не постоји организација – невладина, владина, приватна или било каква – чије би основно деловање било усмерено ка унапређењу права геј популације.”

Неколико дана након што је Црна Гора на Генералној скупштини Уједињених нација подржала изјаву којом се осуђује дискриминација по сексуалном и полном основу, председник црногорске скупштине Ранко Кривокапић је изјавио:

„Када говоре о хомосексуализму, представници зараћених политичких опција често користе показну заменицу ’то’. То постоји у црногорском друштву, то живи негде сакривено испод површине, а потребно га је учинити једном од људских слобода које треба поштовати.”

Кривокапић је рекао да се ради о почетку процеса друштвене еманципације.

„И они су (хомосексуалци) део нашег европског кретања и европских обавеза и помало постају део европских стандарда. Није то још универзална норма која обавезује, али јесте део нарастања културе”, појаснио је Кривокапић.

Потпредседник и посланик Нове српске демократије Новица Станић напомиње да није против геј права, „али сам против да се потенцира некаква афирмативна акција и да се то диже у неке висине”.

„Невероватно је колико је наша власт брза да подржи једну необавезујућу декларацију о правима хомосексуалаца, трансвестита и тих, како ли се већ зову… Вероватно је то намера да се на међународној сцени приграби неки поен на тим јефтиним декларацијама”, сматра Станић.

Писац, професор на Филозофском факултету у Никшићу и шеф медијског центра Социјалистичке народне партије Драгана Копривица сматра да је хомосексуализам аномалија и да се не сме „лечити” насиљем.

Геј сајт је део пројекта подгоричког Омладинског културног центара „Јувентас” који каже да је његова визијаЦрна Гора као демократско друштво са стабилним условима, у којем млади могу несметано да искажу своје потенцијале, уоче своје интересе и креирају будућност у складу са њима”.

Ипак, многи већ сада у Црној Гори кажу:

„Више те неће нико питати – чији си ти мали, већ удаде ли ти се онај ђетић.”

Коментари8
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.