Мајмунска посла
У шумама и висоравнима јапанских острва живи макаки, познат и као снежни мајмун. За разлику од својих рођака који живе у топлијим крајевима, овај примат прилагодио се животу у пределима где температура зими пада и до минус 15 степени. Од хладноће га штити густо сивкасто или браон крзно, а неке групе макакија су пронашле и одличан начин да се загреју: током хладних месеци време проводе у близини термалних извора. Зими се често сунчају на јужним планинским падинама, а спавају на гранама дрвећа, са којих претходно отресу снег. Лети се расхлађују пливајући.
Ови мајмуни живе у групама од двадесетак до скоро стотину чланова. У мајмунској дружини највише је женки и младунаца, а малобројни мужјаци често прелазе из једне у другу групу како би избегли парење са својим потомцима. Хијерархија се увек поштује: место на друштвеној лествици женке наслеђују од мајке, док је најкрупнији и најјачи мужјак обично вођа групе.
Веза младунчета са мајком је веома јака. Три месеца по рођењу, док је доји, женка своју "бебу" свуда носи са собом. Чак и ако младунче у том периоду угине, неће се раздвајати од њега. Мајмунице морају да уче улогу мајке. Ако их по рођењу раздвоје од родитеља, оне неће умети да се брину о потомству. О својим потомцима брину се и мужјаци, који мајмунчиће носе, грле, одржавају чистоћу њиховог крзна и бране их од грабљиваца. Као и код људи, и млади макаки мајмуни одрастају споро и захтевају много пажње. Кад мајка престане да га носи у наручју, младунче покушава да јој се попне на леђа. Ако изгуби равнотежу и падне, размажено мајмунче почиње да скичи, желећи да придобије мајчину пажњу и да је убеди да га поново узме у наручје.
Чим ојача, млади макаки ће заједно са својим рођацима кренути у потрагу за храном. На јеловнику је најчешће воће, а кад га нема довољно, ови мајмуни једу и цветове, инсекте, јаја, гљиве и кору дрвећа. Зими већи део дана проводе једући, јер њихова храна није довољно калорична да би им утолила глад и обезбедила енергију да се загреју. Понекад се дешава да неки од чланова групе отме сву храну, па је по својој вољи дели осталима. То најчешће није најјачи, најкрупнији или најпаметнији, већ најбезобразнији мајмун.
Макаки је, поред ракуна, једина животиња која је научила да храну пере пре јела. Осим тога, научио је и како да је зачини, па тако чланови групе носе плодове слатког кромпира до мора да би их опрали у сланој води. Ови мајмуни воле и да се забављају. Научници су приметили да животиње које живе у планинским шумама током зиме праве грудве од снега и ваљају их по тлу да би нарасле. Ипак, одрасли се никада не играју једни са другима, већ само са младунцима.
Д. Д.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


