Рехабилитован Андрија Хебранг
Судско веће Окружног суда у Београду, којем је председавала Слађана Бојовић, рехабилитовало је Андрију Хебранга, високог политичког званичника Хрватске и Југославије током и после Другог светског рата. Овакву одлуку суд је донео уз образложење да је Хебранг био жртва прогона и насиља из политичких и идеолошких разлога.
Према наводима судских списа, Хебранг је ухапшен у Београду 18. маја 1948. године. Против њега је вођена истрага у затвору Удбе за Југославију, а, према службеној верзији, извршио је самоубиство у истражном затвору 11. јуна 1949. У судским списима се наводи и да су Хебрангов погреб обавиле непознате особе, без присуства породице, као и да место на којем је сахрањен никада није откривено. У решењу суда је наведено и да је Хебранг био жртва прогона и насиља из политичких и идеолошких разлога.
Андрија Хебранг је рођен 22. октобра 1899. године у Бачевцу код Вировитице. Члан Социјалистичке радничке партије Југославије постао је у Осијеку 1919, а у новембру 1929. осуђен је на казну затвора од 12 година и два месеца. На слободу је изашао 15. фебруара 1941.
Сада рехабилитованог Хебранга усташе су ухапсиле 1942. године. Том приликом, Хебранг је пружио оружани отпор и тешко је рањен у главу. У близини Окучана 23. септембра размењен је за усташке дужноснике Мирка Вутуца и Карла Вагнера.
У току рата био је секретар Централног комитета Комунистичке партије Хрватске и члан Политбироа Централног комитета Комунистичке партије Југославије.
После рата био је повереник индустрије и трговине Националног комитета ослобођења Југославије, председник Привредног савета НКОЈ, председник Савезне планске комисије, а у новој влади Федеративне Народне Републике Југославије од 1946. године поново је именован за министра индустрије, председник Привредног савета и Савезне планске комисије. С тих функција смењен је 8. јануара 1948. године, када је постављен за министра лаке индустрије.
Почетком маја 1948. године из куће у тадашњој Румунској улици 56 (данашња Ужичка) одведен је на саслушање пред партијском комисијом. Истог дана ухапшен је и одведен у београдски затвора Главњача где је против њега истрагу водио официр Удбе Милорад Милатовић.
У току истраге стављало му се на терет да је као усташки шпијун проказивао загребачке комунистичке илегалце у усташком затвору. Истрага службено никада није завршена, а све оптужбе су лажне, исконструисане и монтиране без иједног доказа, чак и индиције.
„Реч је о класичном политичком и идеолошком обрачуну са човеком кога је требало елиминисати из политике, са слободе и на крају из живота. Хебранг никада није изашао из Главњаче”, наводи се у решењу Окружног суда.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


