„Холцим” не одустаје
ИНЕРВЈУ: ГУСТАВО НАВАРО
Мултинационална компанија „Холцим”, власник цементаре у Новом Поповцу код Параћина и фабрике за производњу бетона у београдском насељу Крњача, неће обуставити производњу у Србији, нити намерава да отпушта раднике. Ипак, због светске економске кризе привремено ће одустати од најављене инвестиције вредне 83 милиона евра, али се зато озбиљно припрема за учешће у изградњи Коридора 10, каже у разговору за „Политику” Густаво Наваро, генерални директор компаније „Холцим Србија”.
– Упркос кризи, ове године ћемо у Србију уложити око 18 милиона евра, а тржишту нудимо и две нове врсте цемента, што би требало да повећа производњу у Новом Поповцу. Намеравамо и да са буџетом од 100.000 евра помогнемо различите пројекте за развој локалне самоуправе, а нисмо одустали ни од улагања у пројекат пречишћавања отпадних вода, који је вредан четири милиона евра. Планирамо да ускоро купимо и сомборско предузеће за речни саобраћај „Каменко Гагрчин”, где учествујемо на тендеру и за које смо понудили милион евра.
Колико сте новца досад уложили у Србију?
Од куповине цементару у Новом Поповцу 2001. године у српску економију инвестирали смо више од 200 милиона долара. Кад смо постали власници ове фабрике, обавезали смо се да у њу уложимо 85 милиона долара, а ми смо инвестирали 90 милиона. Осим тога, издвојили смо и више од 10 милиона долара за заштиту животне средине, што је иначе обавеза „Холцима” у свим земљама у којима послује. Уложили смо и два милиона евра у фабрику за производњу бетона у Крњачи, где сада ради 20 људи.
Планирали сте да ове године за проширење производних капацитета у Новом Поповцу издвојите 83 милиона евра. Због чега сте одустали од те инвестиције и имају ли радници разлога да страхују од отказа?
Светска криза нас је приморала да привремено одустанемо од пројекта „Петрус”, иако смо већ почели да прикупљамо неопходну документацију, а чак смо и покренули тендер за набавку опреме. Али, то не значи да ћемо ставити катанац на фабрику. Криза дође и прође, а ми морамо да наставимо да радимо. Додуше, нешто мањим интензитетом, али то не треба да забрињава раднике, чија је просечна плата 42.200 динара, јер не намеравамо да смањујемо број запослених.
Шта је највише погодило компанију „Холцим Србија” од када је почела криза?
Можда то што више не можемо да извозимо у Румунију и Бугарску, јер је њих криза још више погодила него Србију. Пре три године, када смо имали одличне пословне резултате, решили смо да проширимо производне капацитете, како бисмо полупроизводе могли да извозимо у ове земље, јер је и код њих тада био економски бум. Нажалост, ове године извоз ће бити немогућ.
Зашто не потражите нова тржишта у окружењу?
Не можемо да извозимо у Црну Гору и Босну и Херцеговину јер је тешко транспортовати цемент кроз онако брдовит терен. Поред тога, њих већ снабдева фабрика из Хрватске. У Македонији такође постоји цементара, али је тамо још већа криза него у Србији, тако да су нам преостале само Румунија и Бугарска.
Када би, према Вашим проценама, криза могла да прође?
Србија ће пун ефекат економске кризе осетити у септембру ове године, а опоравак би могао да уследи тек за годину или две. Тако ће, уосталом, бити и у већини држава у свету. Али, за разлику од других, ви имате велики потенцијал, тако да очекујем да ћете се брже опоравити од земаља у окружењу.
Да ли ће томе допринети најновије владине мере за ублажавање последица кризе?
„Холцим” је задовољан досадашњим мерама владе, нарочито када је реч о контроли буџета и стабилизацији националне валуте. Ипак, већина иностраних привредника који послују у Србији, нарочито они који су окупљени око Америчке привредне коморе, сматра да би требало направити још неке кораке. На пример, влада би морала да максимално упрости процедуру издавања разних дозвола. То је, заиста, неопходно уколико жели да побољша пословну климу у овој земљи. Јер, добијање дозвола је често нетранспарентно, а понекад је тај процес толико сложен да инвеститори одустају од градње и улагања. Осим тога, сматрам да је добро што је влада направила споразум са Међународним монетарним фондом, али сумњам да ће зајам од три милијарде евра бити довољан. Мислим да ће Србија морати да направи сличне споразуме и са другим институцијама.
У овом контексту, како се криза одражава на пословање „Холцима” на глобалном нивоу?
Све зависи од земље до земље. Рецимо, у Шпанији смо већ морали да затворимо једну цементару, док у Индији, где имамо више од 20 производних погона, успешно послујемо. Такође, нашим фабрикама у Аргентини, одакле иначе долазим, прети затварање, док је пословање у суседном Бразилу на задовољавајућем нивоу. Тако да, иако криза погађа цео свет, њени ефекти нису свугде исти. Најгоре је то што се криза одражава и на емоције. Сви, не само привредници, непрестано причају о кризи. Тако је и у Аргентини и у Србији, мада мислим да је нашим народима донекле лакше јер нам ово није први пут да пролазимо кроз кризу.
-----------------------------------------------------------
Спремни смо за Коридор
Политичари у Србији кажу да излаз из кризе може да буде и дуго најављивана изградња Коридора 10. Хоће ли „Холцим” учествовати у овом пројекту?
За нас је Коридор 10 пројекат од стратешке важности, јер се цементара у Новом Поповцу налази на таквом географском положају да без проблема може да снабдева све извођаче радова. Надам се да ће тај посао почети до краја године, а то ће бити од изузетног значаја не само за нашу компанију, већ и за централну и јужну Србију. „Холцим” је, иначе, спреман да се, колико сутра, укључи у изградњу тако што ћемо правити не само бетон и асфалт, већ и све друге материјале који буду потребни, а цене ће остати на садашњем нивоу.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


