Четвртак, 18.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Мексички грип на Космету ?

Мексички грип на Космету ?
Нико од пристиглих туриста нема симптоме мексичког грипа

БЕОГРАД – Група туриста из Србије која је боравила у Мексику вратила се данас у земљу и ни један од њих нема симптоме грипа Х1 Н1, потврдио је за Б92 начелник санитарне инспекције за гранични прелаз Београд др Зоран Николић.

Путници кажу да нису имали никакве тегобе ни за време боравка у Мексику, а ни после одласка на Кубу.

Николић је рекао да је погранична санитарна инспекција, без обзира што је период инкубације прошао, испоштовала процедуру Светске здравствене организације, а сви путници су сачекани и подељена су им упозорења.

Речено им је да прате своје здравствено стање и да се ако у наредних десетак дана примете тегобе јаве епидемиолошкој служби или Институту или Заводу за јавно здравље, рекао је Николић.

СТОКХОЛМ – Шведско здравство потврдило је данас први случај оболевања од грипа Х1-Н1 код жене која се недавно вратила из САД.

Шведски институт за контролу инфективних болести саопштио је да су лабораторијска испитивања, која су трајала неколико дана, показала да се заиста ради о новом грипу.

У Стокхолму је у недељу потврђено да је 50-годишња жена позитивна на вирус типа А и да ће бити тестирана на грип Х1Н1, пренела је агенција Ројтерс.

Сви који су били у контакту с њом добили су антивирусни третман.

ПРИШТИНА – Први случај сумње на нови, мексички грип, пријављен је данас у Универзитетском клиничком центру Косова, у служби хитне помоћи у Приштини, јавила је Радио телевизија Косова.

Званичници Националног института за здравство обавестили су на конференцији за медије да се очекује потврда анализа да би се видело да ли се стварно ради о Грипу А који је до сада у свету однео 30 живота.

Директор Института Насер Рамадани је потврдио да је пацијенткиња за коју се сумња да је оболела од новог грипа примљена синоћ у хитну службу Универзитетског клиничког центра Косова са проблемима у раду срца и плућа који су карактеристични за ту врсту грипа.

Умрла пацијенткиња за коју се сумња да је оболела од грипа

ПРИШТИНА – У Универзитетском клиничком центру Косова у Приштини преминула је пацијенткиња за коју се сумња да је оболела од новог мексичког грипа, јавила је данас Радиотелевизија Косово.

Прве анализе су показале негативне резултате на постојање грипа, али се очекују додатни резултати, наводи РТК преносећи изјаву директора Института Насера Рамаданија.

Званичници Националног института за здравље су саопштили да је 27-годишња девојка из Стублине код Витине која је лечена на Ургентној клиници под сумњом да је оболела од емоболије плућа вратила пре недељу дана из Швајцарске.

Институт за здравље је, како је пренето, предузео све безбедносне мере а лекари Универзитетског клиничког центра Косова саветују да се користе маске.

Неопходне додатне анализе у случају смрти пацијенткиње

Члан експертског тима Министарства здравља Србије за заразне болести Бранислав Тиодоровић изјавио је данас да се осим епидемиолошких података који су саопштени поводом смрти пацијенткиње у Приштини, за коју се сумњало да је оболела од новог мексичког грипа морају утврдити и лабораторијски подаци да би се могло сигурно рећи због чега је умрла.

Он је Танјугу рекао да је референтна лабораторија на „Торлаку” спремна и има све могућности да уради додатне анализе уколико преко канцеларије Светске здравствене организације у Београду и Приштини то буде затражено.

Прве анализе су показале негативне резултате на постојање грипа, али се очекују додатни резултати, јавила је раније РТК преносећи изјаву директора Института за здравље Насера Рамаданија. „Ради се о томе да су то непотпуни подаци и на основу њих се не може закључивати. Они немају лабораторију да би могли то потврдити, што значи да се то мора урадити у некој другој земљи”, додао је Тиодоровић.

Он је додао да уколико се потврди да је та жена боловала од мексичког грипа, онда тај материјал мора ићи на на потврду референтне лабораторије за Европу у Лондону.

У случају да налаз буде позитиван биће неопходно утврдити и куда се преминула пацијенткиња кретала, којим саобраћајним средством је она стигла у Приштину, куда је путовала..., указао је Тиодоровић.

„Није свеједно да ли је авионом, или је прошла преко наше територије, или територије неке друге земље, да би ушла на територију Косова. Зависно од тога ће се примењивати и поступци”, указао је Тодоровић.

Тиодоровић је објаснио да клиничка слика код многих болести може бити врло слична, односно да многа обољења - од обичног грипа, па до респираторних инфекција бактеријског типа могу личити на свињски или мексички, или нови вирус АХ1Н1.   

Коментари7
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.