Бела кућа лобира за Олимпијаду
Од нашег сталног дописника
Вашингтон, 12. маја – Тим америчког председника Барака Обаме опет је ангажован у изборној кампањи, али овога пута „лобира” – за победу „његовог” Чикага у оштром међународном надметању за организацију Летњих олимпијских игара 2016. Такав ванредни напор Беле куће у политичко-економско-пропагандно-припремној фази највеће спортске манифестације досад није забележен у хроникама овдашњег државништва.
Ниједан претходни челник САД није испољио вољу да помогне неком граду да постане домаћин олимпијаде, тврди се, такође, у ексклузивном истраживању вашингтонског дневника „Политико”. Без преседана је, сугерише се, и околност да један шеф државе постане такорећи „главни адут” у борби за организацију Игара.
Као могућна предност Чикага над моћним конкурентима – Рио де Жанеиром, Мадридом и Токиом – истиче се, наиме, Обамина „рекордна популарност” у свету. Сви говоре о њему као „битном фактору” у текућем надметању, констатује историчар „олимпијског бизниса” Роберт Ливингстон.
Обама је, практично, постао „локомотива кандидатуре Чикага. Без њега у Белој кући не би било шанси да САД надвисе ривале, сматра канадски члан Међународног олимпијског комитета (МОК) Дик Паунд. „Обаманија” се шири. „Нови председник је допринео успону имиџа САД у МОК”, пренета је изјава члана тог тела „из једне острвске државе”, а наводи се и да египатска представница „држи Обамину слику на фрижидеру” и да су двојица нордијских репрезената наговестили да ће бити за Чикаго уколико се у завршници процеса одлучивања он лично појави.
Не мисле сви исто. Такође члан МОК-а, из „једне западноевропске земље”, поручио је да је „боље да се и Обама и други шефови држава не мешају”. Подсећа се, међутим, да су у блиској прошлости и Тони Блер и Владимир Путин допринели да њихове земље добију организацију олимпијада (летње у Лондону 2012. и зимске у Сочију 2014)…
Први црнац на челу Беле куће је, и у олимпијском погледу, прилично „специфичан случај”. Још у председничкој изборној кампањи је као чикашки кадар обећавао подршку олимпијским амбицијама града чији је становник (с привременим боравком у Белој кући), а неколицина оних који су му помогли да постане шеф државе сада су у руководству чикашког олимпијског штаба.
Четири од пет лица која су била у одбору за Обамину председничку инаугурацију сада су на челу акција за задобијање Игара. Дуга је и листа донатора, међу којима су и неки посрнули финансијски гиганти који добијају буџетску стабилизациону подршку.
Лично Обама се појављује у два видео-спота, наводи се, у прилог „олимпијском Чикагу”. А ту је и његова порука: „Олимпијада нас подсећа да је могућно објединити свет у славу људских достигнућа.”
За координацију активности Беле куће са чикашком олимпијском екипом одређена је, како се наводи, Валери Џарет, такође припадница црне расе, дугогодишња пријатељица породице Обама и донедавни потпредседник чикашког олимпијског штаба, а садашњи виши саветник председника и његов помоћник за односе с јавношћу. „Одржавање олимпијаде у САД један је од приоритета администрације (владе) и Џаретова је у јединственој позицији да с комитетом Чикага (града у коме је и она стално настањена) допринесе тим напорима”, оцена је неименованог званичника.
При свему изнетом, имају се у виду и могућни политички плусева и минуси. Укратко: ако Чикаго (који важи и за град с највише грађана српског прекла на западној полулопти) тријумфује, биће то нови поен председнику и подстицај да буде реизабран, тако да би му олимпијада била нека врста „круне” председниковања. Пораз би му, пак, увећао већ „незапамћено велике невоље” које је наследио од Џорџа Буша млађег – од ратова у Ираку и Авганистану, до највеће финансијске кризе и економске рецесије после Другог светског рата.
Могло би, стога, да се закључи да је успостављена деликатна, готово стратешка, веза између два „О” – Обаме и олимпијаде. Ем је „више од игре”, ем превазилази домете правила „важно је учествовати”…
Момчило Пантелић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


