Разоружан бомбаш из Председништва
Драган Марић, који у председништву Србије прети активирањем ручне бомбе, упутио је раније данас претеће писмо и Вишем трговинском суду у Београду, у коме такође прети бомбама уколико не добије „поравнање са државом Србијом”, изјавила је Танјугу портпарол тог суда Марина Ивановић.
Она је прецизирала да је допис стигао у суд око 11 сати и да је одмах прослеђен и Трговинском суду у Београду, полицији и тужилаштву.
Ивановићева напомиње да Виши трговински суд заправо „не зна шта Марић жели”, јер се пред тим судом не налази ниједан предмет који би имао везе са Марићем.(/slika3)
Председник Трговинског суда Стево Ђурановић изјавио је данас Танјугу да је Марићева фирма „Интер лизинг” током деведесетих година прошлог века тужбом тражила накнаду штете од ЈАТ-а у износу од 984.000 долара, коју је Трговински суд одбио.
Та пресуда је потврђена и одлуком Вишег трговинског суда у Београду, и постала правоснажна, навео је Ђурановић и додао да у судском регистру не постоји више ниједан спор или тужба који би имао везе са Марићем.
Драган Марић, који је данас око 11.35 часова ушао у зграду Председништва Србије, претећи да ће активирати експлозивну направу, од раније је познат јавности, јер је 2004. године 80 дана штрајковао глађу испред Скупштине Србије.
Недавно је претио и да ће да се јавно запалити, а и-мејл упозорења Марић је јутрос послао на више од 11.000 адреса.
Он је електронском поштом најавио да ће у току дана доћи у Председништво Србије, како би председнику Борису Тадићу донео коверат са документима који ће објаснити његов случај.
Такође је навео да ће до 16 сати држати бомбу без осигурача, коју ће тада активирати, ако у међувремену са Владом Србије не потпише вансудско поравнање.
Марић је испред Скупштине Србије штрајковао глађу, незадовољан пресудом Трговинског суда, којом није потврђено да га је ЈАТ финансијском преваром оштетио за више милиона динара.
Власник приватне фирме „Гранд интер лизинг” (ГИЛ) тужио је 2004. године државу Србију Међународном суду за људска права у Стразбуру незадовољан пресудом Вишег трговинског суда Србије у спору његовог предузећа и компаније ЈАТ.
Марић је у огласу тада навео да је Виши привредни суд 1994. године легализовао фалсификате ЈАТ-а о исплатама његовом предузећу и у том спору пресудио на основу изјаве сведока, а не извода из банке.
Он тврди да је због те пресуде оштећен за неколико десетина милиона долара, а да су из истог разлога банкротирале и друге његове фирме.
Марић је осамдесетих година радио у Радио Ваљеву, а 1983. године основао приватну фирму „Сито штампа”, да би годину дана касније започео је производњу сира моцарела.
Његови послови варирали су од производње инсектицида до производње шибица, у Ваљеву је био познат и по продаји техничке робе, деведесетих година се бавио и производњом бетона. Марић је имао фирме у Лихтенштајну, Хонгконгу, Техерану, као и мешовите фирме са десетинама највећих државних предузећа, међу којима су Фабрика цемента „Поповац”, „Јумко”, ЖТП „Београд”, „Лука Бар” и „Беко”.
У разноврсној политичкој и пословној биографији наведено је да се 1973. године попео на врх Мон Блан, а 2007. године јавно је нудио бубрег на продају. Марић, отац двоје деце, рођен је 1952. године у Ваљеву, где завршио основну школу и гимназију, а у Новом Саду је на Природноматематичком факултету студирао туризам.
БЕОГРАД – Драган Марић, који је данас претњом да ће активирати бомбу у згради Председништва Србије покушао да изнуди судско поравнање, приведен је на саслушање у полицијску станицу у Улици деспота Стефана ( 29. новембра), пошто је претходно разоружан, речено је Танјугу у МУП-у Србије.
После саслушања полиција ће одлучити да ли ће му одредити меру задржавања од 48 сати, до када би требало да буде изведен пред истражног судију.
Тиме је окончан случај на којем су више од пет сати заједно били ангажовани припадници специјалних јединица полиције и војске, обезбеђења председника Републике и преговарачи.
Председник Србије Борис Тадић одао је свима који су били ангажовани на решавању овог проблема признање на „одлично обављеном послу, мирно и без жртава”, наведено је у саопштењу Прес службе председника.
Тадић је, како је саопштено, нагласио да проблеми, какви год они били, не могу да се решавају силом и угрожавањем живота грађана.
„Полиција и Војска Србије брину о безбедности грађана Србије на најбољи могући начин што је и данас потврђено”, рекао је председник Србије.
Раније поподне председникова Прес служба саопштила је да је бомбаш, Драган Марић, који је око 11,35 ушао у зграду Председништва претећи активирањем бомбе уколико му не гарантују судско поравнање.
У зграду Председништва око 13,30 часова ушао је специјални преговарачки тим.
Непосредно после тима стигао је и председник Србије Борис Тадић и све време је са члановима свог Кабинета и запосленима био у згради, до окончања овог случаја.
Марић је ушао у зграду на улаз за грађане, а припадници војне полиције одмах су му одузели једну од две бомбе којима је претио, али је другу успео да задржи, претећи активирањем.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


