Уторак, 30.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Опасно обољење заборављања

Опасно обољење заборављања
Др Елка Стефанова Фото Л. Адровић

Између шест и 10 одсто грађана старијих од 65 година има проблеме са Алцхајмеровом болешћу, најчешћим типом деменције, али се велики број пацијената јавља за помоћ тек онда када болест узме маха. Лекари објашњавају да је веома важно уочити прве симптоме овог обољења како би лечење почело у правом тренутку и да због тога највећи значај има Центар за поремећаје памћења и деменцију Института за неурологију Клиничког центра Србије, кроз који је за само годину прошло више од хиљаду пацијената.

Оваква установа једина је те врсте на западном Балкану, где грађани, уз упут лекара опште праксе могу да закажу преглед и добију одговарајућу терапију.Брига о дементним болесницима обично пада на плећа породице, којој треба подршка и што више информација, па зато запослени у центру често имају улогу и да посаветују чланове фамилије да би научили како да се боре са нимало лаком болешћу рођака.

Доцент др Елка Стефанова, руководилац центра, објашњава да је специфичност установе у томе што се све налази на једном месту. Она наглашава да Алцхајмерова болест почиње поремећајем памћења, а да се завршава пропадањем свих осталих менталних функција и, на крају, смрћу. Тај процес траје око 10 година.

– Број оболелих од ове болести повећава се са старосном доби, тако да између 40 и 50 одсто људи старијих од 80 година има ово обољење, то јест свака друга особа. Треба имати на уму да је наша популација стара. И млади људи понекад заборављају, због разних обавеза, расејаности, бриге, али се спонтано сете догађаја, и то није у вези са Алцхајмеровом болешћу – истакла је др Стефанова.

Центар „трпи” велико оптерећење због навале пацијената који имају проблеме са деменцијом и Алцхајмеровом болешћу, па се прегледи заказују путем броја телефона 011/365-0105, највише за два месеца. Наша саговорница истиче да су први сигнали да нешто није у реду – када особа заборавља с ким је разговарала телефоном, ко јој је био у гостима, где је оставила неке ствари, затим када крене да оптужује децу и рођаке да је поткрадају, или крене у банку да плати рачуне и не може да се оријентише где се налази. Ове појаве, које карактеришу прву фазу болести, трају око три и по године.

– У другој фази обољења пацијенти не могу да кувају, затим разговарају са телевизором, не могу да читају новине, а писање и рачунање им представља проблем. У трећој фази више не могу сами да функционишу, не могу ни да се облаче, одлазе у тоалет и одржавају личну хигијену – додала је наша саговорница.

Постоји шанса, каже др Стефанова, да пацијенти центра буду укључивани у клиничке студије где имају могућност да добију лекове који се већ користе у другим земљама, а који би овде требало да се појаве за две до три године.

Међутим, лекари објашњавају да Београду недостаје дневни центар за оболеле од Алцхајмерове болести, где би породица могла да их остави у току дана. Др Стефанова каже да у свету постоје „обданишта” за пацијенте који ту бораве од 8 до 15 сати, и да она подржава сваку иницијативу да се таква установа отвори на овом поднебљу.

Главни фактор ризика за појаву болести јесте старост, али и повишени холестерол и висок крвни притисак, дијабетес, метаболички синдром, док је генетика узрочник губитка памћења у само два и подо пет одсто случајева. Лекари објашњавају да се мозак човека мења са старењем на исти начин као и остали делови тела, као и да се болест чешће јавља међу женама него међу мушкарцима, вероватно због тога што имају дужи животни век.

Др Стефанова напомиње да сви они грађани који имају проблеме са памћењем морају да се консултују са лекаром и обаве преглед код стручњака за ову област. Свима који оду у пензију саветује се да конзумирају здраву храну засновану на принципима такозване медитеранске исхране, да се баве физичким активностима и да не престану да раде на себи.

 --------------------------------------------------------------------------------------------

Број оболелих повећава се са старосном доби, тако да између 40 и 50 одсто људи старијих од 80 година има ово обољење, то јест свака друга особа

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.