Србија је на почетку деведесетих радикално рецентрализована, а доцнији покушаји да се она децентрализује све досад нису дали бољe резултатe. Након ,,страшних” деведесетих прилике се нису битније поправиле ни после 2000. Једнострана, необазрива и неумна примена транзицијских мантри, а заправо нових идеолошких догми, као што су либерализација, деетатизација, дерегулација, маркетизација,...