Srbija je na početku devedesetih radikalno recentralizovana, a docniji pokušaji da se ona decentralizuje sve dosad nisu dali bolje rezultate. Nakon ,,strašnih” devedesetih prilike se nisu bitnije popravile ni posle 2000. Jednostrana, neobazriva i neumna primena tranzicijskih mantri, a zapravo novih ideoloških dogmi, kao što su liberalizacija, deetatizacija, deregulacija, marketizacija,...