Nisam Enrike Iglesijas...
Veliki broj ljubitelja muzike Petra Graša obradovala je vest da će popularni hrvatski kantautor nastupiti u beogradskom „Sava centru”, 1. i 2. oktobra, a kao specijalni gosti na koncertima pojaviće se Nina Badrić i a-kapela sastav „Kumpanji”. Grašo je u svetu pop muzike podjednako uspešan kao autor i izvođač i iza sebe ima karijeru od deceniju i po. Ipak, ovo će biti njegovi prvi nastupi u srpskoj prestonici. Popularni pevač za „Politiku” kaže da mu dane do koncerata obeležavaju iščekivanje i pozitivna trema.
– Imam onaj poseban osećaj, kao kad neko treba da se sretne sa osobom do koje mu je jako stalo. Hoću da dam sve od sebe, ali ne brinem puno kako će ispasti koncerti, jer imam sjajne muzičare koji me prate i koji mi uvek daju dodatni „vetar u leđa”.
Hrvatski muzičar poznat je ne samo po dobroj pesmi. Ovaj stasiti Splićanin svojevremeno je više od osam godina trenirao košarku i bio viđen kao nova nada „Jugoplastike”, takođe je poznat i kao odličan kulinar, a u nekoliko navrata pojavio se u filmovima i TV serijama. Pitali smo Graša da li se umetnik zahvaljujući brojnim talentima više „raspline” ili to, naprotiv, učvrsti njegov izraz.
– Smatram da se treba oprobati u onom što vam prija, ali i istrajati u onom što najbolje radite. Biti otvoren prema ljudima, biti svoj i normalan i biti zaljubljen u život najbolje doprinosi talentima koje posedujete.
Među brojim imenima sa kojima Grašo već duže sarađuje našli su se i veterani hrvatske i nekadašnje jugoslovenske scene, Oliver Dragojević i Arsen Dedić, koji su na specifičan način uticali na Petrov prepoznatljiv stil.
– Sama veličina tih ljudi dovoljna je inspiracija. Ja sam odrastao uz Oliverovu autorsku muziku i muziku Zdenka Runjića koju je Oliver maestralno interpretirao. Deo tog muzičkog nasleđa nosim u svom genetskom kodu. O Arsenu je izlišno i govoriti. Evo, baš smo pre nekoliko dana nastupili u Ljubljani. Ta energija, asocijacije, dosetke, taj humor protkan finim, toplim ntelektualizmom, to je teško rečima dočarati. Arsen je pun energije, on je kao dečak, iako je ušao u osmu deceniju života.
Grašo priznaje da ne stiže da detaljnije prati aktuelnu hrvatsku muzičku scenu.
– Mnoge današnje zvezdice „rođene” su u specijalnim emisijama i rijaliti šou programima. To je nešto što kratko traje, ali ne isključujem mogućnost da će se tu naći neko ko će ostaviti traga. Lično, od mlađih generacija nisam primetio nekog ko je „uzdrmao” scenu, ali za to ima vremena. Pored pomenutih veterana, jako cenim stvaralaštvo kolega koji su počinjali osamdesetih i devedesetih godina prošlog veka, pre svega Džibonija.
Petar trenutno radi na materijalu za svoj novi album, na kojem će pored Dedića sarađivati i sa Tončijem Huljićem i još nekim poznatim hrvatskim muzičarima. A ako se ukaže konkretna prilika da sarađuje sa autorima iz Srbije, sa zadovoljstvom će je prihvatiti.
– Nisam stereotipni kantautor koji je zatvoren u opusu svog rada, otvoren sam za nove ideje i saradnju. Ko zna, možda beogradski nastupi otvore put za saradnju i sa nekim autorima iz Srbije. Ovi prostori obiluju kvalitetnim umetnicima i to treba iskoristiti za dobrobit muzike.
Među brojim ljubiteljima muzike Petra Graša svakako je najveći broj žena. Ne bez razloga, jer Petar pored dobrog glasa poseduje i dobar stas, a mnogi kažu i onaj specifičan primorski „šmek”, zbog kojeg je uvek bio privlačan suprotnom polu. Kaže da nije dozvolio da ga popularnost promeni i da je svestan da, kao javna ličnost, onog trenutka kad izađe na ulicu, na neki način „gubi” privatni život.
– Prošao sam puno faza. Fazu kad mi je popularnost prijala, pa sve do momenata kad sam želeo da me ne prepoznaju na ulici. Ipak, vremenom počneš da se navikavaš. Mnoge javne ličnosti žive život onako kako bi voleli da ih drugi vide. Ja sam odabrao da budem ono što jesam. Ponašam se ležerno i normalno. E sad, da li se to nekom dopada ili ne, to je individualna stvar. Bog mi je podario visinu, ali nikad se nisam opterećivao izgledom. Ne bih želeo da budem neko poput Enrikea Iglesijasa. Ja ne provodim sate u šminkernici pred nastup, ne provodim svaki dan u teretani. Sve i da hoću, nisam „talentovan” da budem zvezda i seks simbol. Ja sam previše komotan da bih stalno pazio šta ću da obučem, da bih imao stalno napumpane bicepse i slično.
Adrijan Čolaković
-------------------------------------------------
Srpkinja za snahu? Što da ne?
Petar Grašo je na konferenciji za novinare održanoj u sredu na pitanje novinara kako ocenjuje izjave aktuelnog gradonačelnika Splita Željka Keruma rekao da je to Kerumov lični stav i da ne odražava stav ljudi sa tog podneblja.
– Nijednom mom kolegi ne bih poželeo da se nađe u mojoj koži, mislim da to dovoljno govori koliko se loše osećam.
Grašo je naglasio da su i on i njegova porodica uvek bili iznad politike i da su prijatelji sa Srbima i svim dobrim ljudima, bez obzira na njihovu nacionalnost. Dodaje da bi bez razmišljanja prihvatio Srpkinju za snahu, posebno ako je zgodna i ako dobro kuva.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


