Subota, 20.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Kupci u redu za vagone

Kupci u redu za vagone
Вагони чекају цену (Фото М. Дугалић)

Kraljevo – Posle dugogodišnjeg tavorenja, u hali pogona "Vagonogradnje" kraljevačke Fabrike vagona, koju je pre godinu dana kupio Industrijski savez Dombasa iz Ukrajine, sada je kao u stara, dobra vremena. Buka, bruje mašine, radi se užurbano od početka do kraja proizvodnih linija. Na izlaznom koloseku kompozicija novih, takozvanih plato vagona čeka na isporuku nemačkim železnicama. 
Uskoro će prvih trideset krenuti put Evrope, a tokom ove i naredne godine, prema ugovoru sa francuskom firmom "Tuaks", koja je posrednik u ovom poslu, za Nemce je neophodno proizvesti 915 vagona za prevoz kontejnera. Ukupna vrednost posla je oko 50 miliona evra, ali se s prvom isporukom malo kasni, iako su nemački stručnjaci potvrdili kvalitet proizvoda.

– Pregovaramo o ceni, jer je u međuvremenu na svetskom tržištu znatno poskupela crna metalurgija – kaže za "Politiku" Boško Slavković, generalni direktor fabrike. – Zato očekujemo razumevanje i dogovor o povećanju cena sa francuskim partnerom. Inače, naš je plan da ove ugovorne obaveze ispunimo tako što bismo prvog narednog meseca proizveli 40 vagona, a posle svakog meseca po deset više, dok ne dostignemo obim od stotinu mesečno. Za to nam je potrebno još 500 proizvodnih radnika.

Inače, za proteklih godinu dana u Fabrici vagona je primljeno tri stotine majstora i sada je 1.100 ukupno zaposlenih. Opredeljenje većine razvijenih država u svetu da se transport robe što više obavlja železnicom pogoduje kraljevačkim "vagondžijama".

– Kroz nekoliko dana najavili su nam posetu potencijalni kupci iz Austrije i Švajcarske – dodaje Slavković. – Zainteresovani su za tri tipa teretnih vagona i, recimo, Švajcarci su spremni da nam ponude dugoročni ugovor čak i za 2010. godinu. Sada traže da za njih proizvodimo kolike su nam mogućnosti, odnosno slobodni kapaciteti.

Sve to obećava znatno bolje dane za radnike Fabrike vagona i opštinu, posebno u situaciji kada su krahirala druga velika industrijska preduzeća, poput "Magnohroma". Na sreću, ovde novi vlasnik ulaže i u opremanje i modernizaciju pogona kako bi se smanjio uvoz pojedinih delova za vagone. Tako fabrička livnica već proizvodi šest vrsta čeličnih odlivaka koji su do sada kupovani u Poljskoj. U planu je, takođe, da se do sredine naredne godine opremi hala i sopstvenim stručnim i majstorskim umećem počne proizvodnja kolskog sloga, koji se sada uvozi iz Češke i Nemačke. Proizvodnju usporava i predugo čekanje i skupoća ispitivanja vagona u inostranstvu, a za opremanje sopstvenog opitnog centra, koji je nekad postojao, neophodno je da im Srpske železnice ustupe na privremeno korišćenje jedan vagon iz kompozicije "Plavog voza", pošto u Srbiji nema drugih atestiranih na brzine od 140 kilometara na sat.

– Predstavnici Vlade su nam to davno obećali, ali obećanje nikako da ispune – kaže Boško Slavković, direktor kraljevačke Fabrike vagona.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.