Četvrtak, 09.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

JS: Koalicija s DS-om bila je dobar potez

JS: Koalicija s DS-om bila je dobar potez
Обраћање председника Тадића

Formiranje republičke vlasti s Demokratskom strankom bilo je dobar potez, ocenio je juče predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma na izbornoj skupštini svoje stranke u Beogradu. Marković je pozvao Evropsku uniju da ubrza evropske integracije Srbije, navodeći da je Srbiji tamo mesto jer je ispunila sve obaveze, uključujući saradnju s Haškim tribunalom, prenela je Beta. Izbornoj skupštini Jedinstvene Srbije prisustvovali su predsednik Srbije i Demokratske stranke Boris Tadić, lideri SPS-a i PUPS-a Ivica Dačić i Jovan Krkobabić, ministar inostranih poslova Vuk Jeremić, prosvete Žarko Obradović, ministarka za NIP Verica Kalanović, ministar energetike Petar Škundrić, predstavnici gradskih vlasti Beograda i diplomatskog kora.

Kako je preneo Tanjug, Marković je ocenio da Srbija još od osamdesetih godina nije bila popularnija, nego sada od kada je na njenom čelu predsednik Republike Boris Tadić. Po njegovim rečima, kada u istoj godini u Srbiju dođu zamenik predsednika SAD, predsednik Rusije, a predsednik Srbije putuje i sastaje se sa predsednicima zemalja EU, to pokazuje da država ima dobru budućnost.

Marković je najavio da je plan koalicije SPS-PUPS-JS da na sledećim izborima osvoji više od 20 odsto glasova biračkog tela. On je rekao i da će JS glasati za Predlog statuta Vojvodine jer se zalaže za decentralizaciju koju, prema njegovoj oceni, taj dokument obezbeđuje. Predsednik JS je pozvao i odbornike svoje stranke u lokalnim samoupravama da ne glasaju za opštinske budžete ako u njima nisu predviđene naknade za trudnice i druga socijalna davanja.

Predsednik Srbije Boris Tadić zahvalio je Markoviću što je u, kako je naglasio, vrlo teškom vremenu, kada je zemlja bila ranjena nakon pokušaja etnički motivisane secesije južne pokrajine”, uprkos svim tegobama, nedvosmisleno rekao da Srbija mora da ide prema Evropi i članstvu u EU.

„Političari ne treba da govore samo ono što građani od njih očekuju, već i da im kažu ono što ne očekuju, da preuzmu odgovornost i izađu nakon toga pred njih i polože račun. To smo učinili mi, u koaliciji Za evropsku Srbiju, kao i u koaliciji koju su formirali Marković, Ivica Dačić i Jovan Krkobabić”, istakao je Tadić. On je zaključio da je neophodna borba za konsenzus svih građana i političkih stranaka u vezi sa programom koji daje rezultate, što će se, dodao je, videti na kraju godine.

Obraćajući se učesnicima izborne skupštine Jedinstvene Srbije, zamenik premijera i predsednik SPS-a Ivica Dačić poručio je da će vladajuća koalicija napravljena sa Demokratskom strankom iza sebe ostaviti rezultate, a da je vizna liberalizacija samo prvi korak ka EU.

„Srbija mora da gleda i na istok i na zapad, kao i na sever i na jug, i to je interes građana Srbije” rekao je Dačić, zahvalivši se lideru Jedinstvene Srbije Draganu Markoviću i predsedniku Srbije Borisu Tadiću na očuvanju nacionalnih interesa.

M. A.

-----------------------------------------------------------

Tadić: U EU idemo s našim identitetom

„Srbija ima dva centralna cilja – očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta i ulazak u Evropsku uniju. U Evropu idemo s našim identitetom i od toga nećemo odustati”, rekao je predsednik Srbije Boris Tadić obraćajući se  učesnicima izborne skupštine JS. Po njegovim rečima, Srbiji je više nego ikad potrebno jedinstvo.

„Izolovana Srbija ne može biti u korist građana”, rekao je Tadić i dodao da će novu godinu Srbija dočekati sa konkretnim rezultatom ukidanjem viza za putovanja u EU.

-----------------------------------------------------------

Bringeus: Dobre vestu u ponedeljak

Ambasador Švedske u Beogradu Krister Bringeus najavio je dobre vesti za građane Srbije već danas.

„Očekujem da ću u ponedeljak Srbiji moći da saopštim lepe reči i zato pratite vesti u ponedeljak”, rekao je na skupu JS ambasador Švedske, koja trenutno predsedava Evropskom unijom. On je poručio da će zemlje zapadnog Balkana ući u EU kada pokažu političku volju, dozvole istorijskim ranama da zacele i prevaziđu političke podele.

U Briselu se sutra održava sastanak Savet ministara EU na kome treba da se donese konačna odluka o ukidanju viza za građane Srbije, Crne Gore i Makedonije.

-----------------------------------------------------------

Konuzin: Poseban odnos Srbije i Rusije

Ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Konuzin ocenio je juče da su odnosi Srbije i Rusije u usponu, a da je nedavna poseta ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva od ogromnog značaja za dve zemlje. Konuzin je rekao da sporazumi potpisani tom prilikom daju za pravo da se govori o „posebnim odnosima” Srbije i Rusije. Konuzin je ponovio da Rusija podržava Srbiju u njenim naporima na očuvanju suvereniteta i integriteta. „Kosovo i Metohija u srcima Rusa odjekuje istim bolom kao i u vašim srcima”, naveo je on.

Ambasador Rusije osvrnuo se i na korake koje Srbija preduzima na putu ka EU.

„Vaša saradnja s novim prijateljima neće ugroziti naše slovensko bratstvo koje je više puta potvrđeno tokom proteklih decenija”, poručio je on.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.