Četvrtak, 18.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Pršutari čekaju „beli šengen”

Pršutari čekaju „beli šengen”
Жеља ми је да освојимо западну Европу, верујем да ћу то доживети: Миломир Стојановић, власник фирме „Златиборац” (Фото С. Јовичић)

Užice – Užička pršuta, tradicionalni proizvod vekovima pravljen po nepromenjenoj recepturi, spremna je za Evropu. Domaćini iz sela Mačkat podno Zlatibora, prestonice tog delikatesa, hvataju korak sa zahtevima razvijenog sveta, uvode standarde, renoviraju klanice i sušare, u očekivanju, kako kažu, „pršutarskog belog šengena”.

U pripremama za pohod na evropske trpeze, najdalje je odmakla ovdašnja firma „Zlatiborac”, i inače jedno od najuspešnijih čajetinskih preduzeća, sa više od 200 zaposlenih, koje se razvilo iz porodične radionice za proizvodnju pršute Milomira Stojanovića i njegovog sina Aleksandra. Spravljanjem suhomesnatih proizvoda bavili su se i njihovi preci.

Minulu poslovnu godinu „Zlatiborac” je započeo potpunom primenom HACCR standarda u svim fazama proizvodnje. Na novosadskom sajmu okitili su se sa 55 medalja, a pripao im je i veliki pehar i titula apsolutnog šampiona u programu tradicionalnih suhomesnatih proizvoda. Nemačko poljoprivredno društvo DLG nagradilo ih je medaljama za kvalitet i proglasilo najboljim ovogodišnjim učesnikom iz Srbije. Nedavno su ispunili sve uslove GOST standarda koji omogućava izvoz na tržište Rusije. I na kraju, ali ne manje važno, u „Zlatiborcu” je tokom 2009. zaposleno pedesetak novih radnika.

– Tajna kvaliteta naše pršute je u posebnom podneblju, vazduhu, zdravoj ispaši za stoku, kakve jedino ima na Zlatiboru, Javoru, Goliji. Naravno, na to što je priroda darovala, nadograđuje se ogroman rad. Još je moj pradeda pravio dobru pršutu, a evo sada i moji unuci, mada je najstariji tek osnovac, vole da pomažu u poslu. Proširujemo proizvodnju, osim što snabdevamo domaće tržište, izvozimo i u države u okruženju, uskoro ćemo i u Rusiju. Želja mi je da osvojimo zapadnu Evropu, verujem da ću to doživeti – kaže za naš list 75-godišnji Milomir Stojanović, penzionisani mašinovođa, koji se po odlasku u penziju sasvim posvetio ovoj proizvodnji. Oni koji ga poznaju kažu da je i dan-danas neumoran u svakom poslu u domaćinstvu.

Seća se Milomir nekadašnjih početaka, prvog novca stečenog prodajom šipuraka na beogradskoj Kalenića pijaci, početkom šezdesetih, pa prodaje pršute nošene u džakovima od jute, snalaženja da se ta roba preveze „ćirom”...

– Da mi je neko pre pola veka rekao da će radionica prerasti u moderne hale, da će radnici biti u belim mantilima, a proizvodi u ambalaži svetskog kvaliteta, ne bih poverovao. A opet, drago mi je da pršutu, slaninu, stelju i druge suhomesnate specijalitete sušimo baš kako su to radili i naši preci, po recepturi koju je vreme potvrdilo – zaključuje vlasnik „Zlatiborca” Milomir Stojanović.

Branko Pejović

--------------------------------------------------------

„Pršutijada” u Mačkatu od 15. do 17. januara

Tradicionalni Sajam suhomesnatih proizvoda u Mačkatu, popularna „Pršutijada”, biće održana od 15. do 17. januara, kao i uvek u porti mačkatske crkve. Biće to još jedna prilika da više desetina domaćina iz ovog kraja koji prave suhomesnate delikatese prikažu svoje proizvode, podiče se dobrim kvalitetom i ponude ih posetiocima uz sajamski popust.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.