Ponedeljak, 13.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Nije rešenje u visokim kaznama

Nije rešenje u visokim kaznama

Nasilje u porodici je krivično delo. Veliki broj prekršaja protiv javnog reda i mira ima, međutim, elemente nasilja u porodici.

Utvrdili smo, takođe, da su ,,u predistoriji” krivičnih dela nasilja u porodici upravo prekršaji: više puta ponavljani prekršaj protiv javnog reda i mira koji ima elemente nasilja u porodici doveo je do krivičnog dela. Ovi prekršaji su specifični, jer se dešavaju među bliskim srodnicima.

Nama u pravosuđu je cilj da te prekršaje evidentiramo i sprečimo ih u prvoj fazi, pre nego što dođe do krivičnog dela. I zato je jedan broj sudija posebno edukovan za ovakve predmete. Prva istraživanja udruženja sudija za prekršaje, a i sudska praksa, pokazali su da su u 80 odsto ovih slučajeva nasilnici muškarci, da je prvi na listi sukob muškarac–žena, posle toga muškarac protiv muškarca, i to sin protiv oca.

Novi zakon o prekršajima je uveo i jednu zaštitnu meru – zabranu prilaska mestu izvršenja prekršaja, što je bitno baš u slučajevima remećenja javnog reda i mira koji imaju elemente nasilja u porodici.

To je preuzeto iz krivičnog, odnosno porodičnog zakona.

Prekršajne kazne za remećenje javnog reda i mira sa elementima porodičnog nasilja su novčane –d o 30.000 dinara ili zatvorske – do 60 dana zatvora, a odnedavno do 90 dana.

Kada se govori o nasilju u porodici, manje-više svi smatraju da je rešenje u visokim kaznama. Ali nije u tome rešenje. Mislim da je važnija zaštitna mera zabrane prilaska. Ili praćenje pojave, što bi omogućilo da se otklone uzroci. Rešenje nije u kaznama jer novčanu kaznu najčešće trpi cela porodica. Pa i ako nasilnik ode u zatvor opet to opterećuje budžet porodice. Zato smatramo da je najbolje da ceo sistem i sve institucije budu u vezi, od policije, prekršajnih i drugih sudova, preko socijalnih ustanova do nevladinih organizacija. Jedino na taj način, ako pratite porodicu, naravno, ne uskraćujući joj ljudska prava i prava koja joj garantuju Ustav i konvencije, vi ćete moći da utičete da se nasilje zaustavi. I, što je najbitnije, uticaćete na to da deca ne žive uz nasilje.

Muška deca, svedoci nasilja u porodici, kasnije ne tako retko postaju nasilni u porodici ili, naprotiv, potpuno odbacuju nasilje. Što se tiče ženske dece, ona često prihvataju nasilje u svojoj sekundarnoj porodici jer su ga iskusila u primarnoj.

Kako se ponašaju nasilnik i žrtva pred sudijom za prekršaje? Tu, maltene, postoji jedna pravilnost. Kad prođe izvesno vreme i kad ,,rane zacele”, žena-žrtva nastoji da opravda muža-nasilnika jer zna da će cela porodica da trpi zbog kazne koja će biti izrečena nasilniku. Praksa je isto tako pokazala da žene, u proseku, sedam puta odlaze i vraćaju se nasilniku.

Međutim, s tom dilemom je teško živeti. I zato sve institucije koje se bave ovim problemom treba da pomognu ovakvim porodicama, da vide da li je moguće očuvati ih ali i zaustaviti nasilje ili preporučiti da je za porodicu bolje da prestane da funkcioniše, opet pre svega zato što deca najviše trpe.

Inače, nasilje sinova prema očevima u takvim porodicama nije neuobičajeno. To je ona situacija kad sin gleda kako otac maltretira majku i u trenutku kad fizički ojača onda on staje u zaštitu majke i nasilno reaguje prema ocu. Nismo, međutim, uočili da su deca iz takvih porodica češće delinkventi nego drugi. Ne raspolažem podacima u vezi s tim, ali ne bih tako lako dao takvu odrednicu, jer imate sjajnu decu koja su izašla iz svega toga kao sasvim stabilna.

Kad je reč o primeni Zakona o prekršajima, važan je 294. član koji sudijama daje mogućnost da se nasilnik procesuira po hitnom postupku. To znači, konkretno: kada muž tuče ženu, policija dolazi da interveniše i ako proceni da bi nasilnik mogao da nastavi da je tuče, onda se on procesuira po hitnom postupku – odmah ga privode i ide pred sudiju za prekršaje. Sudije za prekršaje i krasi ta efikasnost i brzina postupka.

Ali rešenje problema nije u kaznama nego u preventivnom i sistematskom delovanju i u povezanosti institucija sistema – da prate pojavu i da reaguju na vreme.

Što se socijalnih slojeva tiče nasilje se dešava svuda, samo što je negde vidljivije, a negde manje vidljivo. U višim slojevima verovatno se prikriva. Takođe, žena koja ima neki prihod, manje će trpeti nasilje nego ona koja je ekonomski zavisna. Uočili smo i to da žrtve očekuju da će neke nove situacije u braku, kao što je rođenje deteta ili promena boravišta uticati na nasilnika da se promeni. Ali tu nema pravila. A često je i reč o iluziji supruge koja prihvata da živi uz nasilje.

Vršilac funkcije predsednika Višeg prekršajnog suda

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.