Umesto privatizacije, reforma u rudnicima
Despotovac – Nova strategija reforme rudnika sa podzemnom eksploatacijom u Srbiji ne predviđa privatizaciju, već strateško partnerstvo. Ono se, pre svega, zasniva na privlačenju stranih investitora, koji bi trebalo da izgrade termoelektrane, a potom da država s rudnicima postane strateški partner tih termoelektrana. Reč je o izgradnji termoelektrane Štavalj na Pešteri od 320 megavata i termoelektrane Toplane u Zaječaru, dok će proces u svilajnačkoj termoelektrani ići paralelno sa procesima u Elektroprivredi Srbije. Samim tim, rudnici bi se kroz proizvodnju više energije na poseban način vratili u termoenergetski sistem Srbije, gde im je i mesto, smatra direktor Javnog preduzeća rudnika sa podzemnom eksploatacijom mr Zlatko Dragosavljević.
– Od predsednika Srbije i Vlade Srbije prvi put smo dobili zadatak da iznesemo taj predlog. Mislim da je ova strategija optimalni model, koji pruža najbolje šanse za razvoj rudnika koji imaju rezerve, dok onima koji ih nemaju obezbeđuje postepen ulazak u proces njihovog zatvaranja. Kolegijum direktora i reprezentativni sindikat JP PEU već su prihvatili nacrt nove strategije reforme, koji je uradilo poslovodstvo, a u ponedeljak bi trebalo da ga prihvati i drugi sindikat – kaže Dragosavljević za „Politiku“.
Prema njegovim rečima, veoma je važno to što rukovodstvo želi da vlada usvoji strategiju u kojoj za zaposlene neće važiti socijalni, već socijalno-ekonomski program. To znači da prilikom zatvaranja rudnika koji nemaju rezerve uglja niko neće ostati bez radnog mesta, jer će biti otvoreni novi pogoni u kojima će oni raditi.
– U prvoj fazi biće zatvoreni rudnici „Vrška čuka“, „Bogovina“ i jame Senjski rudnik u „Rembasu“ i Jaranda u „Ibarskim rudnicima“. Rudari Senjskog rudnika radiće u takozvanom četvrtom bloku u „Rembasu“, a za rudare Jarande ćemo ovih dana potpisati sporazum o istraživanju borne rude, jer očekujemo da na tim prostorima ima oko 15.000.000 tona najkvalitetnije borne rude u Evropi – ističe Dragosavljević za naš list i dodaje da će proces zatvaranja rudnika trajati najmanje pet godina.
----------------------------------------------
Povećanje proizvodnje
„Rembas“ je prošle godine realizovao investiciju od 4,6 miliona dolara, koja je najveća u poslednjih 20 godina. Ove godine ostvaren je rast proizvodnje od pet odsto u odnosu na lane, dok u rudnicima sa podzemnom eksploatacijom očekujemo rast proizvodnje od 17 odsto. Prvi put posle 10 godina imaćemo više od 600.000 tona iskopanog uglja – precizira Dragosavljević i dodaje da je pri kraju i završetak velikog projekta Progorelica otvaranjem površinskog kopa u „Ibarskim rudnicima“.
----------------------------------------------
Povezivanje staža
Poslovodstvo JP PEU iskoristilo je i program Vlade Srbije, od koje je dobilo 3,3 milijarde dinara za povezivanje radnog staža svim zaposlenima koji su stekli uslov za odlazak u penziju.
– Na ovaj način postajemo jedino rukovodstvo u istoriji ovog preduzeća koje je u svom dvogodišnjem mandatu redovno isplaćivalo neto zarade i bruto iznos penzionog i invalidskog osiguranja za tri i po godine, a počeli smo redovno da plaćamo i doprinose za zdravstvo – kaže Dragosavljević.
Z. Gligorijević
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


