Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Vetar iščupao drvo

Vetar iščupao drvo
За 10 минута пало је 16 литара кише по квадратном метру Фото З. Анастасијевић

Petnaestominutna oluja, praćena obilnim padavinama i jakim vetrom koji je u nekim naseljima čupao drveće i polomio veliki broj grana, protutnjala je glavnim gradom juče oko 10 časova. U Ulici Baje Pivljanina na automobil "fijat punto" pala je bandera usled čega su oštećeni krov i zadnje staklo, dok je u Bulevaru oslobođenja pao reklamni pano i oštetio dva automobila i kiosk. Vetar je iščupao drvo na uglu ulica Dobračine i Dušanove koje, na sreću, nije palo na prolaznike i nije izazvalo materijalnu štetu. Kiša je izazvala i zastoj u tramvajskom saobraćaju na Autokomandi, jer su se šine napunile kamenjem i granama. U Višegradskoj ulici na jednoj višespratnici vetar je srušio skelu koja je oštetila nekoliko prozorskih stakala. 

Usled naoblačenja sa grmljavinom koje je u prepodnevnim časovima došlo sa severozapada iz pravca Srema, prema rečima Časlava Stanojevića, upravnika Meteorološke opservatorije Beograd, nevreme praćeno obilnim pljuskovima, grmljavinom i olujnim do orkanskim vetrom koji je duvao brzinom većom od 22 metra u sekundi iznenadio je mnoge sugrađane. Oni koji su se zatekli na ulicama, niz koje su se slivali potoci vode, bez kišobrana, obučeni u letnju garderobu ovaj letnji pljusak je okupao. Za kratko vreme od 10 minuta na području grada palo je 16 litara kiše po kvadratnom metru, a i temperatura se spustila na 20. podeljak Celzijusove skale.

I taman kada su Beograđani pomislili da je nevreme za jučerašnji dan prošlo, oko 17.30 časova ponovo se sručila kiša. Žestok pljusak je potrajao petnaestak minuta.

Nagla promena vremena je izazvala i povećan broj poziva ekipama Hitne pomoći. Samo do 15 časova 60 ljudi je zatražilo pomoć od dežurnih lekara. Dr Olja Đorđević, načelnik smene u Gradskom zavodu za hitnu medicinsku pomoć, ističe da je nagla promena vremena najviše prouzrokovala povećanu nervozu kod građana i veliki broj saobraćajnih nezgoda.

Dr Dragana Despot, iz Doma zdravlja u Železniku, napominje da ovakvo vreme naročito pogoršava zdravstveno stanje srčanih bolesnika i astmatičara.

– Kod mnogih srčanih bolesnika došlo je do naglog skoka krvnog pritiska, poremećaja ravnoteže i lupanja srca, a kod astmatičara pad temperature izazvao je gušenje. Depresivne osobe, posebno u ovakvim situacijama, reaguju, pa je povećan i broj samoubistava. Psihijatrijski bolesnici su nervozniji i agresivniji, dok zdravstvenih problema imaju i dijabetičari koji gube veću količinu tečnosti i povećava im se nivo šećera u krvi – objasnila je dr Despot.

Prema najavi meteorologa, danas nas očekuje oblačno i svežije vreme, mestimično sa kišom i pljuskovima praćenim grmljavinom, a najviša dnevna temperatura biće oko 23 stepena.

I sledeće nedelje zadržaće se promenljivo oblačno, nestabilno i relativno sveže vreme sa lokalnim pljuskovima i grmljavinom uglavnom po podne.

--------------------------------------------------------------------------

Deo Novog Beograda bez struje

Jučerašnja kiša poplavila je trafo-stanicu u ulici Narodnih heroja u Novom Beogradu, što je prouzrokovalo nestanak električne energije u ovoj ulici i jednom delu Bulevara Avnoja.

Prema rečima Aleksandra Milojkovića, zaduženog za odnose sa javnošću u "Elektrodistribuciji Beograd", kvar je prijavljen oko podneva, ali radovi su počeli u popodnevnim časovima, jer tek tada su stigli vatrogasci i zaposleni u JP "Vodovod i kanalizacija" koji su u toku jučerašnjeg dana imali bezbroj intervencija.

Bez pomoći ove dve službe električari nisu mogli da uđu u trafo-stanicu.

Tek posle izbacivanja vode i mulja iz unutrašnjosti stanice bilo je moguće popravljanje kvarova na mreži.

Sinoć nije bilo poznato kada će ovaj deo grada ponovo zasvetleti, ali zaposleni u EDB-u su prognozirali da će radovi sigurno trajati cele noći, a možda i duže.
J. K.

--------------------------------------------------------------------------

Grad veličine oraha u Obrenovcu

Područje Obrenovca juče je u dva navrata oko 10 i oko 15 časova zahvatilo nevreme praćeno gradom. Kako je saopšteno u Opštinskom centru za obaveštavanje i uzbunjivanje, u toku prepodneva gradonosni oblaci nešto slabijeg intenziteta zahvatili su atare sela duž reke Save, počev od Ušća i Skele pa sve do Urovaca i Krtinske. Ovom prilikom pričinjena je nešto manja šteta na poljoprivrednim usevima.

U popodnevnom nevremenu u znatnoj meri su uništeni usevi u atarima sela Dren i Grabovac. Kako kažu u Protivgradnom centru Valjevo koji štiti ovo područje, grad je zahvatio područje od 600 do 1.000 hektara uglavnom poljoprivrednih površina, a najviše štete, prema prvim procenama, naneo je voću i povrću. Procenjuje se da je oštećeno od 60 do 70 procenata voća i od 30 do 50 odsto povrća

Grad veličine oraha padao je i u Obrenovcu, ali oštećenja na objektima još nisu evidentirana.
D. L. 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.