Četvrtak, 18.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Srbija ima dokaze

ZAGREB – Građa o zločinima "Crnih mambi" kojom raspolažu srpska vlada i Haški tribunal nije o zbivanjima na teritoriji Hrvatske, već o upadu na područje BiH kod Bosanske Dubice 18. septembra 1995. kada je, prema srpskim izvorima, ubijeno 40 civila, piše "Slobodna Dalmacija". Priznajući da Srbija raspolaže čvrstim dokaznim materijalom o ratnim zločinima "Crnih mambi" nad srpskim civilima 1995, list piše da tu nije reč samo o iskazima preživelih žrtava, već i transkriptima razgovora samog Franje Tuđmana s predstavnicima vojnog vrha u septembru iste godine.

Građa o ratnim zločinima ne govori o zbivanjima na hrvatskom područu tokom "Oluje", već o ilegalnoj operaciji Hrvatske vojske na tlu susedne BiH pod tajnim nazivom "Una 95", koja je vođena bez znanja hrvatskog generalštaba i njegovog načelnika Zvonimira Červenka. Po planovima Tuđmana, desantom na Bosansku Dubicu 18. septembra 1995. "Oluju" je trebalo razviti sve do Banjaluke. Operacija je zaustavljena na zahtev američkih diplomata, koji su opravdano predvideli da će se pretvoriti u sveopšti pokolj za obe strane, naveo je list.

U samo dva dana pogubljeno je četrdesetak stanovnika Bosanske Dubice. U žrtve je pucano iz neposredne blizine, a neke su mrcvarene do smrti. Dve gardijske brigade HV imale su 50 mrtvih boraca, jer su srpske jedinice, posle početne konfuzije, uzvratile jakim otporom. Petorica hrvatskih vojnika bez ispaljenog metka utopila su se u reci Uni i još i danas su registrovani kao nestali. "Slobodna Dalmacija" donosi i deo svedočanstva Srpkinje iz Bosanske Dubice koja je bila sa ćerkama od četiri i sedam godina i koja je jedan od očevidaca zbivanja. Hrvatski vojnici na čijim su uniformama bile oznake "Crne mambe" naredili su im da iziđu iz kuća i legnu u travu, kao i deci komšije Milana Crljenice. Kad se i on pojavio, i njemu su naredili da legne, posle čega mu je jedan od hrvatskih vojnika pred decom ispalio nekoliko metaka u glavu. Po njenom iskazu, u egzekucijama "Crnih mambi" učestvovale su i dve žene. (Tanjug)

-----------------------------------------------------------

Hrvatski general: Nije bilo zločina

Hrvatski general Petar Stipetić, ratni zapovednik u sektoru Sever, koji je obuhvatao i područje Dvora na Uni, gde su nastali snimci, negirao je da su vojnici kojima je zapovedao činili ratne zločine. "Tokom cele ’Oluje’, sa ovog sektora nisam primio nijedan izveštaj sumnjivog karaktera po kojem bi se moglo zaključiti da se dešava nešto što nije normalna situacija u takvim prilikama", kaže on.
Stipetić kaže da su snimci autentični, ali montirani. On navodi da su pripadnici muslimanskih jedinica verovatno počinili ubistva i da su se ona dogodila pre dolaska hrvatskih "Crnih mambi". On je potvrdio da je po dolasku "mambi" u to područje kolona srpskih izbeglica pregledana, kao na snimku. "Taj naoko grub pretres te kolone izgleda takav, ali on drugačije ne može ni biti sproveden. Pretraga je morala biti obavljena kako bi se videlo ima li tu skrivenih vojnika protivničke strane, ima li oružja i ostalog. Svi podaci kojima raspolažem govore da tu nije bilo nikakvih zločina, nije bilo ubistva civila, nije bilo maltretiranja", kaže on.

S. R.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.