Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Poslednja šansa izbeglih

Svih 70 udruženja i zavičajnih društava izbeglih i proteranih Srba iz Hrvatske uputilo je ujedinjenoj Evropi svoj apel za pomoć. Možda je to i poslednja šansa za više od 400.000 proteranih beskućnika, diskriminisanih i poniženih u petnaest ili dvadeset godina dugoj potrazi za pravdom. Peticija je napor da se skrene pažnja državnicima Evrope i međunarodnim organizacijama da je Hrvatska oduzela oko 42.000 stanova Srbima koje je proterala ili koji su spasavajući goli život izbegli od 1991 do 1996, a posebno posle vojno-policijskih akcija „Bljesak” i „Oluja”, najvećih etničkih čišćenja u Evropi posle Drugog svetskog rata. U peticiji se traži i isplata penzija koje su selektivno uskraćene samo Srbima, i pominje ogroman broj razorenih objekata koje Hrvatska uporno odbija da popravi i time omogući povratak izbeglih.

Hoće li porodica evropskih naroda imati više razumevanja i osećanja za pravdu od Hrvatske? Hoće li matica Srbija dati podršku svom narodu i hoće li iskoristiti sva sredstva koje pruža diplomatija da se nepravde isprave? I najzad, hoće li Evropa pristati na dvostruke standarde koje će im Hrvatska doneti u miraz kada postane članica EU? Na ova pitanja treba da odgovore predsednici, premijeri i ministri spoljnih poslova zemalja članica EU kojima je peticija upućena. Dokument je samo podsećanje na ono što objektivno postoji i što je u Hrvatskoj nekažnjeno – grubo kršenje ljudskih prava. Vreme neminovno donosi zaborav, možda je poneka članica EU i zaboravila da je nastajanje Hrvatske značilo proterivanje gotovo celokupnog srpskog stanovništva, i da je i pored optimističkih izjava koje Hrvatska lansira, povratak simboličan, jer ne postoje osnovni uslovi za povratak posebno u seoskim područjima.

Izbeglice i proterani veruju u međunarodnu pravdu i zato joj se i obraćaju. A izgleda da je njihov vapaj stigao do Brisela, odakle je predsednik evropske komisije Barozo uputio poslednji ultimatum Hrvatskoj (kako prenosi zagrebački „Globus”) sa porukom: „Vratite Srbe, pomirite se, dajte im mirovine”.

Međunarodna zajednica je spremna i da izdvoji znatna sredstva – govori se o pola milijarde evra – za stambena rešenja proteranih hrvatskih Srba. Hrvatska je spremno dočekala ovu inicijativu, iznetu na nedavnom skupu u Ženevi i predlaže da donira u ovaj fond ali za socijalni smeštaj izbeglih Srba – gle čuda – u Srbiji!

Treba reći i to da je program socijalnog zbrinjavanja, to jest izgradnje sirotinjskih stanova, u Hrvatskoj „uspešno sproveden”. Tamo je dodeljeno čak 13.000 ovakvih stanova, pa je za tamošnje vlasti pitanje otetih srpskih kuća i stanova – rešeno! Samo, niko ne zna koliko Srba je dobilo ove socijalne stanove! Hrvatska odbija da odgovori na uporne zahteve UNHCR-a da o ovim dodelama dostavi podatke i ponavlja ukupan broj – više od trinaest hiljada. A izbegli i proterani Srbi znaju da je ni hiljadu Srba, neki kažu oko 600, uzelo ove nužne smeštaje!

*Potpredsednik Asocijacije izbegličkih udruženja iz Hrvatske

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.