Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Avionom u Hrvatsku

„Jat ervejz” je zainteresovan da obnovi avio-saobraćaj sa Hrvatskom i to tako što bi u maju otvorio liniju između Beograda i Pule. Avion tipa „ATR 72” leteo bi na toj liniji dvaput nedeljno – četvrtkom sa polaskom iz Beograda u 12.45 i povratkom iz Pule u 15.10 časova, a nedeljom sa polaskom u 8.50 i povratkom u 11.15 sati. Let između Beograda i Pule trajao bi 90 minuta.

Inače, „Jat ervejz” je izabrao Pulu za obnovu saobraćaja sa Hrvatskom zbog značajnog putničkog potencijala ka istarskoj rivijeri, prvenstveno ka Poreču i Rovinju. Nakon toga na red bi došli i Split, Dubrovnik i Zagreb. O tome će biti više reči između „Jat ervejza” i „Kroacije erlajnsa”, a Ivan Mišetić, generalni direktor hrvatske nacionalne avio-kompanije, već je izrazio spremnost za intenziviranje međukompanijske saradnje.

Kako ističu u Ministarstvu mora, turizma, prometa i razvitka Republike Hrvatske, ta zemlja „nema ništa protiv uspostavljanja redovnog avio-saobraćaja između Srbije i Hrvatske, bilo od strane ’Jat ervejza’ ili nekog drugog srpskog ili hrvatskog avio-prevoznika”. Samo, Srbija i Hrvatska bi pre toga morale da potpišu odgovarajući međudržavni ugovor, a kako tim povodom poručuju iz nadležnog hrvatskog ministarstva, „u poslednjih sedam godina tri puta  službeno i u više navrata neslužbeno je kod avio-vlasti Srbije inicirano sklapanje sporazuma, ali srpska strana ni na jednu od tih inicijativa nije službeno odgovorila”. Takođe, hrvatsko Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka još nije dobilo zahtev Jata za otvaranje linije ka Puli.

Povodom najave da „Jat ervejz” namerava da obnovi saobraćaj ka Hrvatskoj, treba podsetiti da je avio-kompanija „Centavija” 2006. godine pokušala da kroz formu redovnog čarter saobraćaja uspostavi liniju između Beograda i Zagreba, ali su je u tome sprečile hrvatske vlasti. Problem je bio u nedostatku pomenutog međudržavnog sporazuma, a „Centavija” je nakon toga (nije uspela da otvori liniju ni za Podgoricu) ugašena.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.