Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Najveća bolest je samoća

Najveća bolest je samoća
Основна школа у селу Гојмановац код Сврљига: последња беба се родила 1985. године Фото НГ „Кобра”

Na svakom koraku su prazna, napuštena domaćinstva, samci u godinama, željni razgovora. U mnogim selima nema ni ambulante, ni prodavnice, ljudi po namirnice i lekove pešače i po sedam kilometara. Paučina na prozorima, katanci na vratima, korov u dvorištu. Da li treba kao narod da se zamislimo nad svojom budućnošću?

Ovako mladi iz Neformalne grupe „Kobra”, koji su svojevremeno na konkursu Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije osvojili prvu nagradu za najbolju lokalnu omladinsku akciju, vide selo na jugu Srbije danas. Njih dvadesetak, sa kačketima na glavama, uniformisani u majicama zelene (kao priroda) i žute (kao radost) boje, od avgusta do oktobra obišli su stotinak sela. Polazak je obično bio ispred zgrade Doma kulture koji su, naravno, oni sredili radeći tri meseca dan i noć, uz put učeći šta je gletovanje, uvođenje struje, hoblovanje...

– Projekat „Život na selu danas” realizovali smo uz pomoć Fonda za otvoreno društvo, a cilj je bio promovisanje zdravog stila života putem biciklističkog karavana koji se kretao kroz sela opština Merošina, Prokuplje, Niš, Svrljig, Aleksinac i Knjaževac. Napravili smo veliki broj intervjua i fotografija, a sve je pretočeno u film kojim želimo da prikažemo realno stanje života na jugu Srbije – pričaju nam mladi iz „Kobre”.

Zaslužuju da svi koji su okretali pedale budu pomenuti: Aleksandar, Nikola, Saša, Nemanja, Tomislav, Marko, još jedan Nikola, Ivana, Milan, Gordana, Danijela, dve Milene, Miloš, Vladimir, Andrija, Ivan i još jedan Aleksandar. Oni su srednjoškolci i studenti arhitekture, novinarstva, ekonomije, medicinske biohemije, elektronike, tu je i diplomirani inženjer arhitekture, vojno lice, student više medicinske... Svi se znaju od detinjstva, odrasli su zajedno, a onda su zbog školovanja otišli na razne strane i sad su se ponovo okupili oko ideje zaštite životne sredine i povratka mladih na selo.

„Kobra” inače ima 25 članova i 50 volontera iz Donje Toponice i Donje Trnave. Granica između ova dva sela sa oko 1.000 stanovnika na tačno pola puta između Niša i Aleksinca ne postoji.

– Našu grupu čine zapravo svi stanovnici sela, od osam do 108 godina. Nastali smo iz nekadašnjeg karate-kluba, istog naziva, 2007. godine. Jer, kada se 2005. ugasio klub i otišao trener, zamro je i život u selu – priča Milan Stojiljković, inače zvanično najbolji aktivista Srbije za 2010. godinu.

Svoja dva sela uspeli su da ožive, srede mesto za okupljanje, od divljih deponija naprave parkove i poligone za sportske aktivnosti, a uspeli su jesenas i da dovedu ministarku omladine i sporta Snežanu Samardžić-Marković koja je kumovala nagrađenom parku.

Sada predstavljaju ovaj film. Kako nam kažu, obično su preko lokalnih medija najavljivali da stiže biciklistički karavan, ali bilo je i takvih sela u kojima nema ni radija ni televizora, niti struje, često ni telefona. Zaticali su žene kako peru veš na ruke, žalili su se da su lekovi skupi, a lekar najčešće u gradu. Problem je i prevoz, autobusi prolaze jedva tri puta nedeljno. Crkve su dotrajale, kao i domovi kulture.

– Uglavnom u njima žive stari, preko 80, 90 godina, mnogi su nadživeli svoju decu, unuci ih ne obilaze. Ivana je čak i plakala slušajući te priče. Neki nisu znali ni u kojoj državi žive, spominjali su Tita i Miloševića, pričali da su zabrinuti što će da se otcepi Makedonija ili Crna Gora – pričaju mladi iz „Kobre”.

– Ove 2010. nije bilo nijednog upisa u matičnu knjigu venčanih, a ni rođenih. Najviše imamo upisa u knjigu umrlih.

– Najveća bolest je samoća. Nema mladih, nema ko ni čašu vode da im prinese.

– Živimo od penzije, nešto posadimo, nešto uberemo...

– Kad sam poslednji put bio u gradu? Ko zna. Svaki grad je odavde udaljen najmanje 25 kilometara.

– Sinovi su u grad, sredili kuće, oženili se... Imam unuke, ali retko dolazu, kad stignu i kad hoće...

Ovo su samo neke od rečenica koje se mogu čuti u filmu, a koje izgovaraju starci i starice oslonjeni na iskrivljene tarabe, dok predu vunu, voze traktor, beru šljive za rakiju... jedna matičarka, jedan lekar...

– U mnogim selima škole su zatvorene zbog malog broja učenika. U selu Gojmanovac poslednja beba je rođena 1985. godine. U najmanje pet sela najmlađi stanovnik ima više od 70 godina – kažu naši mladi sagovornici. Bilo je i sela u kojima su zaticali svoje vršnjake, uglavnom na njivi ili u štali. Oni su pričali da u selu nema kafića, čak ni prodavnice i da im je izlazak šetnja po selu. Uglavnom se svi trude da odu na školovanje u grad i tamo se ožene i udaju. A seljak? Seljak načisto propada, kako je rekao jedan starina od 90 leta.

Sandra Gucijan

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.