Subota, 20.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Bramerc: Morate da uhapsite haške optuženike

Bramerc: Morate da uhapsite haške optuženike

Na kraju dvodnevne posete Beogradu, glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc izjavio je da Srbija mora da uradi više da bi uhapsila preostale haške optuženike. I da taj zadatak nema alternativu. Predsednik Srbije Boris Tadić rekao je da nema tog napora koji Srbija neće uložiti kako bi završila saradnju sa Haškim tribunalom.

Hapšenje i izručenje Ratka Mladića i Gorana Hadžića bile su glavne teme Bramercovih razgovora na sastancima sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem i ministrom policije i potpredsednikom vlade Ivicom Dačićem. Haški tužilac je naglasio da se ključ za to nalazi u Beogradu. On je prilikom razgovora sa srpskim zvaničnicima tražio dokaze da vlasti čine sve što mogu kako bi uhapsile Mladića i Hadžića. U protivnom njegov izveštaj Savetu bezbednosti UN, koji podnosi u junu, neće biti povoljan za Srbiju.

– Radna hipoteza i dalje je da se haški optuženici nalaze u Srbiji – rekao je Bramerc.

– Nastavićemo da činimo sve da oni budu uhapšeni ukoliko su na teritoriji Srbije. Ponašamo se kao da su u Srbiji – rekao je Tadić.

Haškog tužioca je najviše zanimalo da li postoji strategija potrage za Mladićem i Hadžićem i da li se ona sprovodi integrisano, rekao je posle sastanka sa Bramercom ministar Ivica Dačić i naglasio da je haškog tužioca upoznao sa promenama do kojih je došlo u Službi za otkrivanje ratnih zločina MUP-a.

Dačić je ocenio da razgovori sa Bramercom „nikada nisu spektakularnog karaktera zato što MUP uvek razgovara o načinu vođenja istrage prikupljanjem podataka”.

Ministar je haškom tužiocu rekao da sve u vezi sa hapšenjem dvojice optuženika radi jedinstveni Akcioni tim, da se svi prikupljeni podaci analiziraju i da je to deo „kontinuirane aktivnosti i potpune opredeljenosti Srbije za punu saradnju sa Hagom”. Dačić je najavio da će u narednim danima biti još razgovora sa haškim tužilaštvom.

– Tada ćemo tužilaštvo upoznati sa jedinstvenim načinom istrage u policiji kako bi oni bili uvereni da Srbija primenjuje sve poznate načine i metode za vođenje istraga kada je reč o ljudima koji se traže – rekao je ministar.

On je ocenio da nije više pitanje samo političke spremnosti Srbije da uhapsi preostalu dvojicu haških optuženika, a ona je nesporna, već je bitno da postoji strategija vođenja istrage, da se ti podaci analitički obrađuju, te da oni dolaze u jedan centar.

Direktor Kancelarije za saradnju sa Hagom Dušan Ignjatović izjavio je juče da je Serž Bramerc nezadovoljan zato što nisu uhapšeni Mladić i Hadžić, kao i da on želi da se to dogodi u vreme njegovog mandata.

Haški tužilac prekjuče se sastao sa srpskim tužiocem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem, predsednikom Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasimom Ljajićem, članovima Akcionog tima za lociranje i hapšenje Ratka Mladića i Gorana Hadžića, kao i sa čelnicima Bezbednosnoinformativne agencije.

-------------------------------------------------------------------------

Ignjatović: Mladić uspešniji od Bin Ladena

– Ratko Mladić, ukoliko je živ, dobro se krije i bolji je od svih koji ga traže. Uspešniji je u tome od Bin Ladena. Saradnici haškog tužioca imaju uvid u sve što Srbija čini na potrazi za optuženicima – rekao je Ignjatović.

On je istakao da „niko razuman ne može da spori postojanje političke volje za saradnjom Srbije sa Haškim sudom”, kao i da je ta saradnja „blizu stoprocentne”. Ocenio je da će Bramercov junski izveštaj biti „manje-više” isti kao u decembru.

Tadić: Imamo snage

– Hapšenje Ratka Mladića i Gorana Hadžića dali bi Srbiji dodatnu moralnu snagu u zahtevima za sprovođenje istrage i u slučaju optužbi koje su nastale iz izveštaja Dika Martija o trgovini ljudskim organima – rekao je predsednik Srbije Boris Tadić posle razgovora sa haškim tužiocem Seržom Bramercom.

– Samo potpuno iskrena saradnja u istragama o svim ratnim zločinima podiže kredibilitet ove zemlje, daje nam moralnu snagu i u međunarodnoj zajednici i kada su u pitanju srpske žrtve. Tako pristupam ovoj stvari i ne vidim alternativu tom pristupu – rekao je predsednik Srbije.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.