Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Jagma za sudskim overiteljima

Jagma za sudskim overiteljima
Представници ДС у току ноћи предали кандидатуре РИК-у

Pred zgradom Narodne skupštine Srbije u noći između četvrtka i petka stvorila se gužva veća nego što je u pojedinim periodima rada parlamenta vladala u skupštinskoj sali. Napravili su je funkcioneri Demokratske stranke i G17 plus, koji su požurili da prvi predaju liste svojih kandidata za poslanike na predstojećim parlamentarnim izborima. Najbrže su bile demokrate, koje su listu predale oko četiri časa ujutru, dok su, sat kasnije, to učinili i ovlašćeni predstavnici G17 plus.

Dragan Šutanovac, potpredsednik DS-a, kaže za naš list da su svoju listu odneli još u dva sata posle ponoći, ali da su morali da sačekaju:

– Ljudi iz izborne komisije su došli tek nakon sat i po vremena. Važno nam je da budemo prvi zbog toga što smo godinama glasnije od svih tražili vanredne parlamentarne izbore, pa smo hteli da pokažemo da smo zaista bili za te izbore i da smo ubeđeni u izbornu pobedu.

I Snežana Stojanović-Plavšić, član Predsedništva G17 plus, objašnjava za "Politiku" da je njena partija spremna za izbore:

– Mi smo stranka koja je pokazala da je veoma spremna za izbore, pa nam nije bio problem da među prvima predamo dokumentaciju. Na prošlim izborima smo mi prvi predali, sada nismo uspeli.

Podsetimo, po zakonu, da bi izborna lista ušla u zvaničnu proceduru i bila prihvaćena, nju svojim potpisom mora da podrži najmanje 10.000 punoletnih građana, što na licu mesta overavaju sudski overitelji. Njih, inače, ima nedovoljno da bi "pokrili" sve potrebe partija uoči izbora, pa za njihovim uslugama vlada prava jagma.

Marko Karadžić, član Predsedništva Liberalno demokratske partije, tvrdi da, iako je "proces formiranja izborne liste LDP-a završen", nisu mogli da je predaju na vreme zbog pritiska koji je na sudove izvršen iz DS-a i G17 plus, kako bi, navodno, svi drugi bili sprečeni da prvi predaju svoje liste:

– Problem je u tome što je nastavljena praksa koja se postojala i tokom potvrđivanja Ustava na referendumu, a evo sada i u kampanji. Ne poštuje se zakonska procedura. Predsednici sudova favorizuju očigledno Tadića i Dinkića, omogućavajući im da dobiju sudske overitelje čak i pre nego što su raspisani izbori. Verovatno je to rađeno pod pritiskom koji je vršen na predsednike sudova, odnosno u saradnji sa određenim ljudima – u ovom slučaju sa Tadićem i Dinkićem. A mi nismo mogli da ih dobijemo ni kada su izbori raspisani, iako smo ih tražili. Nije bitno da li smo prvi, drugi ili treći, ali je bitno da se poštuje zakon.

Dragan Šutanovac ne krije iznenađenje zbog takvih tvrdnji:

– Ne znam zaista ko je gospodin Karadžić. Sačekao bih da neko relevantniji, ko se razume u te stvari, takvu tvrdnju potvrdi, pa bih tek onda dao komentar.

Ni Snežana Stojanović-Plavšić nije želela da komentariše navode Marka Karadžića da je iz njene stranke vršen pritisak na predsednike sudova:

– Zaista ne mogu da verujem i nemam komentar na to. Naravno da se nečim takvim nismo bavili, kako bismo mogli da to radimo? Mi smo se prijavili i dobili smo overitelje. Apsolutno nismo vršili bilo kakav pritisak.

Andreja Mladenović, portparol Demokratske stranke Srbije, navodi da nema informacije o tome da je bilo nekih pritisaka na sudove:

– Ako je tako nešto rađeno, onda je to zaista skandalozno. Praksa je da se sudski overitelji rezervišu ranije. I to je uvek problem, ko će biti brži. Ako je neko vršio pritisak na sudove, to je strašno, ali ja nemam tu informaciju. Očekujem da ćemo sledeće nedelje predati našu izbornu listu. Nismo žurili sa time, jer vodimo razgovore oko koalicije. Stvar je, naravno, u njihovoj proceni da bi time što bi bili prvi ili drugi na listi možda dobili koji deo procenta glasova više, pa se zato utrkuju. Mi računamo da ćemo dobiti glasove zato što birači cene politiku i ljude iz DSS-a, a ne zato što smo prvi na listi.
Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.