Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ne kajem se što sam bio u Zvezdi

Ne kajem se što sam bio u Zvezdi
Политика се много меша у спорт: Драган Шакота (Фото Ж. Јовановић)

INTERVJU
Otkako mu je 4. marta raskinut ugovor sa Crvenom zvezdom u koju je stigao pretprošlog leta, selektor košarkaške reprezentacije Srbije Dragan Šakota se nije pojavljivao u javnosti. Sada je iz Atine dao intervju za "Politiku", govoreći o svojim odnosima sa Zvezdom i planovima sa reprezentacijom iz koje su ga neki već "oterali"...

Zašto se niste oglašavali do sada?

– Posle mog odlaska neki mediji su bili nekorektni prema meni, a i nešto što sam govorio predstavljano je na drugi način. Pojavljivale su su i zlonamerne izjave ništa ne radim kao selektor, što nije tačno. Posle SP u Japanu bilo je dosta nekorektnosti u predstavljanju mog rada i u reprezentaciji i u Zvezdi. U jednom trenutku osetio sam se usamljenim u nekoj borbi koja nije trebalo da bude samo moja...

Predsednik KSS je izjavio da su svi selektori u poslednjih pet godina minirani?

– Preuzeo sam reprezentaciju u najtežem trenutku u kojem se ikada nalazila naša košarka. Ne bih rekao da je postojala dobra volja da me izaberu, ali ne mogu da kažem i da sam bio direktno miniran. Problem je što ne postoji opšta klima međusobnog pomaganja. Jedan od ozbiljnih problema je klubaštvo, a donekle i lični interesi.

Kako biste ocenili učinak državnog tima na SP u Japanu (deoba od 9. do 16. mesta)?

– Posle neuspeha u Novom Sadu – gde je stvorena loša atmosfera – i dobijanja specijalne pozivnice za Japan, prvi cilj je bio da promenimo nešto u ekipi, popravimo atmosferu i uvedemo mlade igrače i one koji imaju želju da igraju za državni tim. Rezultat nije bio u prvom planu. Niko nam nije postavljao ciljeve. Mi u timu smo ih postavili i da nije bilo nesrećne utakmice sa Nigerijom, izbegli bismo Špance i otišli korak dalje, što je bio i neki realni maksimum tog tima. Ne kažem da nismo mogli bolje...

Postoji mišljenje da niste podmladili reprezentaciju?

– I nije bila namera da svi budu mladi, već smo hteli da imamo i mlade igrače i konkurentan tim istovremeno. Oni koji tvrde da nije bilo podmlađivanja to baziraju na Nikoliću, ali zaboravljaju da je on prinudno, kao poslednji, ušao u tim.

Ko je više ispaštao zbog vaših dvostrukih obaveza: C. zvezda ili reprezentacija?

– Zvezda je trpela, što se u ovoj drugoj sezoni i videlo. Moje obaveze u Zvezdi nisu smetale reprezentaciji. Činjenica je da je teško raditi dva posla istovremeno...

Šta planirate kao selektor?

– Želim da demantujem sve one koji pričaju da se ništa ne radi. Napravili smo program za period od okupljanja do početka EP 2007 u Španiji. Bilo je i nekoliko sastanaka Stručnog saveta, doduše ne u kompletnom sastavu jer je to nemoguće, na kojima smo izabrali trenere mlađih selekcija. Ovo leto će biti aktivnije od prethodnih jer se takmiči čak šest naših selekcija.

A što se tiče seniorskog tima?

– Imao sam dosta kontakata sa igračima, uglavnom sa onima koji su sigurni kandidati, ali iz određenih razloga izbegavam da govorim o imenima. Praksa je da se spisak objavi posle prvenstva. Igrači iz Evrope su obavezni da se odazovu a kod onih iz NBA je to stvar dobre volje. U četvrtak putujem u Španiju, a uskoro ću i u SAD, ne znam tačan datum jer hoću da vidim parove plej-ofa i da prema tome organizujem put. Videću se i sa Stojakovićem i Krstićem, mada su njihove povrede takve da nismo veliki optimisti.

Da li će sastav biti bolji nego u Japanu?

– Obaveza je da reprezentacija izađe u najboljem mogućem sastavu. Za razliku od Japana, u Španiji nam je neophodan visok plasman. Naš osnovni cilj je da zauzmemo jedno od prvih sedam mesta, što donosi učešće u kvalifikacijama za OI u Pekingu, a ako je moguće i da osvojimo medalju jer to garantuje direktan put u Peking.

Da li će se izbori za predsednika KSS odraziti na Vaš status?

– Ne znam da li ću imati podršku posle izbora. Ipak, radim kao da ću i dalje biti selektor, jer imam ugovor do narednog leta. Izbori su još jedna stvar koja odmaže stvaranju dobre klime u reprezentaciji i skreće temu na pogrešnu stranu.

Vaši utisci o srpskoj košarci "iznutra" u koju ste se pretprošlog leta vratili posle decenije i po rada u Grčkoj?

– Doživeo sam neka razočarenja. Moj osnovni motiv dolaska u Zvezdu bio je sportski. Ne bih rekao da u srpskim klubovima ima mnogo sportskih radnika, politika se dosta meša u sport, gubi se suština po cenu nekog rezultata. Ne postoji ni finansijska osnova da bi klubovi mogli da se približe trofejima na evropskoj sceni.

O rastanku sa Zvezdom?

– Moj dolazak u Zvezdu trajao je godinu dana. Njena uprava bila je uporna. Kad je trebalo da odlučim, niko od mojih prijatelja i rođaka nije bio za to, iako je među njima bilo mnogo zvezdaša. Posle nepune dve godine provedene u Zvezdi mogu da kažem da ne žalim što sam bio u njoj. Što se tiče odlaska, rastao sam se sa njom na uobičajen način, a možda je trebalo da odem i ranije – zbog sebe a ne zbog Zvezde...

Zašto kažete da je bilo bolje da ste otišli ranije?

– Postojala je kampanja protiv mene. Stalno se pisalo o meni a ne o igračima,  a tako se ruši autoritet trenera. Teško je raditi u takvom ambijentu...
Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.