Не кајем се што сам био у Звезди
ИНТЕРВЈУ
Откако му је 4. марта раскинут уговор са Црвеном звездом у коју је стигао претпрошлог лета, селектор кошаркашке репрезентације Србије Драган Шакота се није појављивао у јавности. Сада је из Атине дао интервју за "Политику", говорећи о својим односима са Звездом и плановима са репрезентацијом из које су га неки већ "отерали"...
Зашто се нисте оглашавали до сада?
– После мог одласка неки медији су били некоректни према мени, а и нешто што сам говорио представљано је на други начин. Појављивале су су и злонамерне изјаве ништа не радим као селектор, што није тачно. После СП у Јапану било је доста некоректности у представљању мог рада и у репрезентацији и у Звезди. У једном тренутку осетио сам се усамљеним у некој борби која није требало да буде само моја...
Председник КСС је изјавио да су сви селектори у последњих пет година минирани?
– Преузео сам репрезентацију у најтежем тренутку у којем се икада налазила наша кошарка. Не бих рекао да је постојала добра воља да ме изаберу, али не могу да кажем и да сам био директно миниран. Проблем је што не постоји општа клима међусобног помагања. Један од озбиљних проблема је клубаштво, а донекле и лични интереси.
Како бисте оценили учинак државног тима на СП у Јапану (деоба од 9. до 16. места)?
– После неуспеха у Новом Саду – где је створена лоша атмосфера – и добијања специјалне позивнице за Јапан, први циљ је био да променимо нешто у екипи, поправимо атмосферу и уведемо младе играче и оне који имају жељу да играју за државни тим. Резултат није био у првом плану. Нико нам није постављао циљеве. Ми у тиму смо их поставили и да није било несрећне утакмице са Нигеријом, избегли бисмо Шпанце и отишли корак даље, што је био и неки реални максимум тог тима. Не кажем да нисмо могли боље...
Постоји мишљење да нисте подмладили репрезентацију?
– И није била намера да сви буду млади, већ смо хтели да имамо и младе играче и конкурентан тим истовремено. Они који тврде да није било подмлађивања то базирају на Николићу, али заборављају да је он принудно, као последњи, ушао у тим.
Ко је више испаштао због ваших двоструких обавеза: Ц. звезда или репрезентација?
– Звезда је трпела, што се у овој другој сезони и видело. Моје обавезе у Звезди нису сметале репрезентацији. Чињеница је да је тешко радити два посла истовремено...
Шта планирате као селектор?
– Желим да демантујем све оне који причају да се ништа не ради. Направили смо програм за период од окупљања до почетка ЕП 2007 у Шпанији. Било је и неколико састанака Стручног савета, додуше не у комплетном саставу јер је то немогуће, на којима смо изабрали тренере млађих селекција. Ово лето ће бити активније од претходних јер се такмичи чак шест наших селекција.
А што се тиче сениорског тима?
– Имао сам доста контаката са играчима, углавном са онима који су сигурни кандидати, али из одређених разлога избегавам да говорим о именима. Пракса је да се списак објави после првенства. Играчи из Европе су обавезни да се одазову а код оних из НБА је то ствар добре воље. У четвртак путујем у Шпанију, а ускоро ћу и у САД, не знам тачан датум јер хоћу да видим парове плеј-офа и да према томе организујем пут. Видећу се и са Стојаковићем и Крстићем, мада су њихове повреде такве да нисмо велики оптимисти.
Да ли ће састав бити бољи него у Јапану?
– Обавеза је да репрезентација изађе у најбољем могућем саставу. За разлику од Јапана, у Шпанији нам је неопходан висок пласман. Наш основни циљ је да заузмемо једно од првих седам места, што доноси учешће у квалификацијама за ОИ у Пекингу, а ако је могуће и да освојимо медаљу јер то гарантује директан пут у Пекинг.
Да ли ће се избори за председника КСС одразити на Ваш статус?
– Не знам да ли ћу имати подршку после избора. Ипак, радим као да ћу и даље бити селектор, јер имам уговор до наредног лета. Избори су још једна ствар која одмаже стварању добре климе у репрезентацији и скреће тему на погрешну страну.
Ваши утисци о српској кошарци "изнутра" у коју сте се претпрошлог лета вратили после деценије и по рада у Грчкој?
– Доживео сам нека разочарења. Мој основни мотив доласка у Звезду био је спортски. Не бих рекао да у српским клубовима има много спортских радника, политика се доста меша у спорт, губи се суштина по цену неког резултата. Не постоји ни финансијска основа да би клубови могли да се приближе трофејима на европској сцени.
О растанку са Звездом?
– Мој долазак у Звезду трајао је годину дана. Њена управа била је упорна. Кад је требало да одлучим, нико од мојих пријатеља и рођака није био за то, иако је међу њима било много звездаша. После непуне две године проведене у Звезди могу да кажем да не жалим што сам био у њој. Што се тиче одласка, растао сам се са њом на уобичајен начин, а можда је требало да одем и раније – због себе а не због Звезде...
Зашто кажете да је било боље да сте отишли раније?
– Постојала је кампања против мене. Стално се писало о мени а не о играчима, а тако се руши ауторитет тренера. Тешко је радити у таквом амбијенту...Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


