Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Не кајем се што сам био у Звезди

Не кајем се што сам био у Звезди
Политика се много меша у спорт: Драган Шакота (Фото Ж. Јовановић)

ИНТЕРВЈУ
Откако му је 4. марта раскинут уговор са Црвеном звездом у коју је стигао претпрошлог лета, селектор кошаркашке репрезентације Србије Драган Шакота се није појављивао у јавности. Сада је из Атине дао интервју за "Политику", говорећи о својим односима са Звездом и плановима са репрезентацијом из које су га неки већ "отерали"...

Зашто се нисте оглашавали до сада?

– После мог одласка неки медији су били некоректни према мени, а и нешто што сам говорио представљано је на други начин. Појављивале су су и злонамерне изјаве ништа не радим као селектор, што није тачно. После СП у Јапану било је доста некоректности у представљању мог рада и у репрезентацији и у Звезди. У једном тренутку осетио сам се усамљеним у некој борби која није требало да буде само моја...

Председник КСС је изјавио да су сви селектори у последњих пет година минирани?

– Преузео сам репрезентацију у најтежем тренутку у којем се икада налазила наша кошарка. Не бих рекао да је постојала добра воља да ме изаберу, али не могу да кажем и да сам био директно миниран. Проблем је што не постоји општа клима међусобног помагања. Један од озбиљних проблема је клубаштво, а донекле и лични интереси.

Како бисте оценили учинак државног тима на СП у Јапану (деоба од 9. до 16. места)?

– После неуспеха у Новом Саду – где је створена лоша атмосфера – и добијања специјалне позивнице за Јапан, први циљ је био да променимо нешто у екипи, поправимо атмосферу и уведемо младе играче и оне који имају жељу да играју за државни тим. Резултат није био у првом плану. Нико нам није постављао циљеве. Ми у тиму смо их поставили и да није било несрећне утакмице са Нигеријом, избегли бисмо Шпанце и отишли корак даље, што је био и неки реални максимум тог тима. Не кажем да нисмо могли боље...

Постоји мишљење да нисте подмладили репрезентацију?

– И није била намера да сви буду млади, већ смо хтели да имамо и младе играче и конкурентан тим истовремено. Они који тврде да није било подмлађивања то базирају на Николићу, али заборављају да је он принудно, као последњи, ушао у тим.

Ко је више испаштао због ваших двоструких обавеза: Ц. звезда или репрезентација?

– Звезда је трпела, што се у овој другој сезони и видело. Моје обавезе у Звезди нису сметале репрезентацији. Чињеница је да је тешко радити два посла истовремено...

Шта планирате као селектор?

– Желим да демантујем све оне који причају да се ништа не ради. Направили смо програм за период од окупљања до почетка ЕП 2007 у Шпанији. Било је и неколико састанака Стручног савета, додуше не у комплетном саставу јер је то немогуће, на којима смо изабрали тренере млађих селекција. Ово лето ће бити активније од претходних јер се такмичи чак шест наших селекција.

А што се тиче сениорског тима?

– Имао сам доста контаката са играчима, углавном са онима који су сигурни кандидати, али из одређених разлога избегавам да говорим о именима. Пракса је да се списак објави после првенства. Играчи из Европе су обавезни да се одазову а код оних из НБА је то ствар добре воље. У четвртак путујем у Шпанију, а ускоро ћу и у САД, не знам тачан датум јер хоћу да видим парове плеј-офа и да према томе организујем пут. Видећу се и са Стојаковићем и Крстићем, мада су њихове повреде такве да нисмо велики оптимисти.

Да ли ће састав бити бољи него у Јапану?

– Обавеза је да репрезентација изађе у најбољем могућем саставу. За разлику од Јапана, у Шпанији нам је неопходан висок пласман. Наш основни циљ је да заузмемо једно од првих седам места, што доноси учешће у квалификацијама за ОИ у Пекингу, а ако је могуће и да освојимо медаљу јер то гарантује директан пут у Пекинг.

Да ли ће се избори за председника КСС одразити на Ваш статус?

– Не знам да ли ћу имати подршку после избора. Ипак, радим као да ћу и даље бити селектор, јер имам уговор до наредног лета. Избори су још једна ствар која одмаже стварању добре климе у репрезентацији и скреће тему на погрешну страну.

Ваши утисци о српској кошарци "изнутра" у коју сте се претпрошлог лета вратили после деценије и по рада у Грчкој?

– Доживео сам нека разочарења. Мој основни мотив доласка у Звезду био је спортски. Не бих рекао да у српским клубовима има много спортских радника, политика се доста меша у спорт, губи се суштина по цену неког резултата. Не постоји ни финансијска основа да би клубови могли да се приближе трофејима на европској сцени.

О растанку са Звездом?

– Мој долазак у Звезду трајао је годину дана. Њена управа била је упорна. Кад је требало да одлучим, нико од мојих пријатеља и рођака није био за то, иако је међу њима било много звездаша. После непуне две године проведене у Звезди могу да кажем да не жалим што сам био у њој. Што се тиче одласка, растао сам се са њом на уобичајен начин, а можда је требало да одем и раније – због себе а не због Звезде...

Зашто кажете да је било боље да сте отишли раније?

– Постојала је кампања против мене. Стално се писало о мени а не о играчима,  а тако се руши ауторитет тренера. Тешко је радити у таквом амбијенту...
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.