Utorak, 07.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Vraćanje izgubljene bliskosti

Vraćanje izgubljene bliskosti
Из представе „Ту­ги” Мајка Лија

Od našeg specijalnog izveštača

London – Na sceni „Koteslou” Nacionalnog teatra u Londonu, pre nekoliko dana je premijerno izvedena, dugo očekivana, najnovija drama „Tuga” Majka Lija, poznatog britanskog filmskog reditelja,čiji je rad u pozorištu (nepravedno) ostao u debeloj senci njegove mnogo uspešnije filmske karijere (Li je autor filmova „Tajnei laži”, „Ambiciozne devojke”, „Vera Drejk”, „Još jedna godina” i mnogih drugih). Neobično je to što su autori predstave svoj rad držali u potpunoj tajnosti sve do premijere. U medijimanisu mogli da se pronađuintervjui sa piscem i rediteljem, alini sa glumcima, nikakvi detalji o komadu nisu bili objavljivani, čak je i sam naslov „Tuga” obelodanjensamo nekoliko dana pre premijere,mesecima se u najavama govorilo o „novom komadu” Majka Lija.

U žiži Lijevog interesovanja u „Tugi” je odnos između dece i roditelja, potpuno odsustvo međusobnog razumevanja, što je problem koji je često bio predmet analize u njegovim filmovima, „Tajne i laži”, „Život je sladak” i „Sve ili ništa”. Radnja se dešava krajem pedesetih godina prošlog veka u Londonu, u vreme Božića, u dnevnom boravku kuće u kojoj živi protagonistkinja Doroti, žena srednjih godina,čiji je muž stradao tokom rata –igra je glumica Lesli Menvil koja je često igrala u Lijevim filmovima „Sve ili ništa”, „Vera Drejk”, „Još jedna godina”). Vreme je promena, likovi se sa nostalgijom sećaju srećnije prošlosti, doba pre rata, što se može razumeti i kao komentar na aktuelne društvene okolnosti, opšte nezadovoljstvo koje se oseća i u Britaniji (nedavni nemiri u Londonu su manifestacija tog nezadovoljstva). Doroti živi sa bratom neženjom Edvinom (Sem Keli) i jezivo otuđenom, depresivnom petnaestogodišnjom ćerkom Viktorijom (Rubi Bental). Uprkos Dorotinim naporima da usreći ćerku, Viktorija je otrovana mržnjom prema majci, što se reflektuje u totalnom odsustvu njene socijalizacije, rezigniranom neuspehu u školi, zatrpavanjem knjigama kao načinom bega. Tonove komike i živosti u njihovu strašno sumornu svakodnevicu unosi kruto šaljivi Edvinov prijatelj doktor Hju (Dejvid Horovic), bučan i retko šarmantan, kao i dve vrlo neotesane, primitivne alapače nušićevskog tipa, Dorotine prijateljice Gertruda (Merion) i Mjurijel (Vendi Notingem).

Pisac Majk Li je i reditelj predstave „Tuga” – njegova režija je jesu markantna karakteristika Lijevih filmova,toplina i izuzetno saosećanje koji prate Lijev prikaz jako tužnih života aktera. Njihovi pokušaji da vrate izgubljenu bliskost i nežnost, na sceni se, na primer, izražavaju u scenama u kojima Doroti i Edvin u potpunoj tišini duetski pevaju poznate nostalgične pesme „Laku noć,dušo”, „Osmeh” itd. „Tuga” donosi suptilnu, tananu anatomiju disfunkcionalne porodice, slomljene komunikacije između roditelja i dece, neuspešnih pokušaja da se pokidani odnosi zakrpe. A glumci dirljivo predstavljaju njihove napore da nastave dalje, da ne ispuste korak, iako im okolnosti uopšte ne pomažu da se iskobeljaju iz tog mulja.

Nacionalni teatar u Londonu,koji se nalazi na obali Temze, u sklopu kompleksa koncertnih dvorana, galerija, restorana i kafića, ima tri scene, a kapacitet najmanje „Koteslou”, na kojoj se igra „Tuga”,jeste 300 gledalaca (dosta liči na našu scenu „Raša Plaović”). Ovo je prvi Lijev rad u teatru posle 2005. godine i predstave „Dvesta godina”, koja je takođe produkcijaNacionalnog teatra, pre koje Li nije radio u pozorištu čak 22 godine. Treba napomenuti da su njegovi profesionalni počeci upravo vezani za rad u pozorištu – početkom sedamdesetih godina Li se pojavio u dramskojumetnosti kao uspešan pisac pozorišnih komada „Bebe rastu”, „Abigejlina zabava”, „Ekstaza” i druge.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.